7 faktai apie plaukimą

Orai šyla, maudymosi sezonas pamažu artėja. Ir pamažu mintys vis dažniau sukasi apie atostogas (o kokios gi atostogos be jūros ar ežero?). Tik mes norime, kad plaukiotum ne tik vasaros sezonu, o visus metus! Ir ne tik dėl to, jog kai moki plaukti, saugiau elgiesi ir jautiesi vandenyje (jei turi vaikų – būtinai juos leisk į plaukimo pamokas!). Bet ir dėl 7 faktų, kodėl plaukimas yra gerai TAU. 🙂

  • Teigiamai veikia sąnarius ir stuburą. Atliekant įvairias mankštas ir pratimus vandenyje, sąnariai ir stuburas yra apsaugomi nuo per didelės apkrovos, kuri patiriama mankštinantis sausumoje. Kai plauki, įsijungia viso tavo kūno raumenys. Net ir tie, kurie į kitas veiklas įsijungia mažiau. O čia jau taip sakant, niekur nepabėgsi. 🙂 Tad plaukimas ne tik stiprina visus kūno raumenis, bet ir stiprina atramos ir judėjimo aparatą, ugdo taisyklingą laikyseną. Juk plaukiant tavo kūnas yra horizantalioje padėtyje – o ji padeda atpalaiduoti raumenis, sumažinti stuburo apkrovą. Tai lemia, kad nugaros, krūtinės ir pilvo raumenys vystosi simetriškai.
  • Gerina medžiagų apykaitą. Kai ramiai būni sausumoje, sunaudoji apie 100 kalorijų šilumos per 1 valandą. Tuo tarpu kai būni 24 laipsnių vandenyje, tokį šilumos kiekis sunaudojį per 15 minučių, o kai būni 12 laipsnių temperatūros vandenyje – per 4 minutes. Ar žinai, dėl ko tai svarbu? Nes kai tavo kūnas netenka šilumos, jis jį turi kompensuoti medžiagų apykaita (juk prisimeni, kaip nori valgyt po maudymosi!).
  • Gerina širdies kraujagyslių sistemos veiklą. Ir vėl grįšim prie horizontalios plaukimo padėties – juk kai sportuoji sausumoje, dažniausiai būni vertikalioje padėtyje, O horizontali plaukimo padėtis pranašesnė ir tuo, jog tada kraujas lengviau teka kraujagyslėmis, gerėja kraujo apytaka (ypač rankų ir kojų raumenyse). Tad plaukiojimas stiprina tavo širdį, gerina širdies ir kraujagyslių darbą bei didina tavo ištvermę – argi ne šaunu? 🙂
  • Stimuliuoja kvėpavimą. Kai būni vandenyje, tavo krūtinės ląsta yra slegiama 12,5 kg, o kai plauki – slėgis siekia 20 kg, nes taip prisideda vandens pasipriešinimas, bei tankumas. O slėgis ne tik apsunkina tavo įkvėpimą, bet taip pat skatina ilgą gilų iškvėpimą. Ir dėl to stiprėja kvėpavimo organai, didėja krūtinės ląsta, didėja gyvybinis plaučių tūris.
  • Ramina nervų sistemą. Vanduo sudirgina daug tavo kūno receptorių ir taip teigiamai stimuliuoja bei stiprina centrinę nervų sistemą. Jei plaukioji vandenyje reguliariai, tavo nervų sistema yra raminama, gerėja miego kokybė, gerėja tavo nuotaika.
  • Grūdina. Visų pirma, šilumos perdavimas vandenyje yra 25 kartus didesnis nei ore, todėl ir įšilęs kūnas vandenyje atšąla greičiau nei ore. Tad jei plaukioji nuolat, tu greičiau prisitaikai prie temperatūros svyravimų. Dar daugiau – šaltas vanduo, spartina tavo kraujotaką ir taip pamažu tu pripranti būti žemesnės temperatūros vandenyje (būtinai paskaityk apie šalto dušo privalumus!).
  • Masažuoja. Vanduo su savo slėgiu puikiai glosto tavo odą ir veikia kaip natūralus masažas. Ir šis masažas ne tik teigiamai veikia tavo odą ir raumenis, bet ir centrinę nervų sistemą.

Ir žinai, kas svarbiausia? O gi tai, jog plaukioti galėti pradėti nors ir rytoj! Tam nereikia jokio ypatingo pasiruošimo, jokių ypatingų treniruočių ir absoliučiai jokių ypatingų priemonių 🙂

Sakai, kad nemoki plaukti? Apsilankyk plaukimo treniruotėse! Mes jau buvome – susipažinome su nuostabia trenere – Gintare Grigone – ačiū jai už visą naudingą informaciją (kurią radai šiame straipsnyje!), suteiktas žinias apie plaukimą, daug daug teigiamos nuotaikos ir motyvaciją plaukti 🙂

Tai ką, iki pasimatymo baseine? 🙂