Eteriniai aliejai. O kaip jie naudojami?

Kas yra eterinis aliejus? 

Eterinis aliejus tai unikalus kiekvieno augalo vis skirtingas, sudėtingas savybių ir cheminių junginių mišinys, kuris turi savitą aromatą kurį ir jaučiame uostydami eterinius aliejus.

Eterinis aliejus iš augalų išgaunamas distiliuojant juos vandeniu ar vandens garais, egzistuoja ir tokių kurie išgaunami itin stiprius spaudimu. Ganėtinai naujas ir technologiškai gerokai labiau pažengęs yra superkritinės skystosios ekstrakcijos anglies dvideginiu (CO2) metodas, šiuo metodu išgaunamas itin tikras aromatas, nes jis labai švelnus augalo savybėms. Dar viena rūšis –  aromatinių augalų ekstraktai kurie išgauti naudojant stiprius cheminius tirpiklius, jie vadinami absoliutais, ir aromaterapijoje beveik nenaudojami, tai labiau kvepalų kūrimui skirtas produktas.

Taigi, jei skaitei mus atidžiai, jau matei straipsnį apie eterinių aliejų atsiradimą taip pat apie tai kaip eteriniai aliejai veikia mus ir visa tą “nesudėtingą” chemiją,. Ir liko svarbioji dalis – o tai ką su jais daryti? Valgyti, tepti, garinti, kramtyti? 🙂

Nežinome kiek Tu susipažinusi su eteriniais aliejais, ar naudoji ir kaip naudoji, bet mes norime pristatyti pačius populiariausius eterinių aliejų naudojimo būdus.

Kaip naudoti eterinius aliejus?

  • Dažniausiai ir lengviausiai (ypač namų sąlygomis!) eteriniai aliejai yra naudojami kvapams. Labai populiaru yra garinti juos tokiose – mes vadiname – statulėlėse, kur viršuje įpili eterinio aliejaus, o apačioje stovi žvakutė, kuri šildo aliejų ir jo kvapas sklinda po namus. Deja deja, taip dingsta didžioji dalis eterinio aliejaus naudingumo. Norint tinkamai garinti eterinį aliejų reikia garinti šaltais garais. Tokių garintuvų galima įsigyti ir Lietuvoje (nors tiesą pasakius mes nesame radę padorios kainos ir pačios esam užsisakę iš amazon.co.uk (tiesiog paieškoje gali įsivesti cold mist essential oil diffuser)). Taip garinant aliejus jie labai maža koncentracija vis tik patenka į mūsų organizmą ir gali teigiamai veikti mūsų emocijas, nuotaiką, energiją, kraujospūdį ir pan. Moksliniai tyrimai (dabartiniai, o ne senovės medicina) rodo, kad kokybiški eteriniai aliejai gali būti naudojami gydant depresiją, galvos skausmą, nemigą, virškinimo sutrikimus, žinoma, kvėpavimo ligas ir pan.
  • Eteriniai aliejai yra tepami ant odos, ir tai galima daryti dviem būdais:
    • Retasis būdas – kai eteriniai aliejai gali būti gryni tepami tiesiai ant odos. Kodėl retasis? Nes tik labai labai mažai eterinių aliejų leidžiama tepti tiesiogiai ant odos. Tepant tiesiai ant odos jų veiksmingumas yra didžiausias.
    • Saugusis arba dažnasis būdas – eterinius aliejus reikia maišyti su baziniu aliejumi (tarkim migdolų, avokadų kauliukų ir pan.).
    • Prieš pasirenkant vieną ar kitą būdą visada reikia pasitikrinti ir nerizikuoti. Kadangi kai kurie eteriniai aliejai turi anti-bakterinių, anti-grybelinių, anti-uždegiminių savybių – juos naudojama tepant labai nuo įvairių ligų ar situacijų (esant sumušimui, patempimui, nudegimui, valyti dantų apnašoms, vabzdžių įkandimui, galvos skausmui ar nuo celiulito). Vis dažniau eteriniai aliejai yra naudojami masažams – parinkus tinkamus eterinius aliejus, ir tinkamai atliekant masažą galima pasiekti labai gerų rezultatų. O mes namuose mėgstame paprasčiausius pėdų masažus su bazinio ir eterinio aliejaus mišiniu, kuriuos šaltuoju metų laiku beveik kiekvieną vakarą darome savo vaikams.
  • Eteriniai aliejai taip pat naudingi plaukams. Galima tiesiai į šampūną ar kondicionierių įlašinti kelis lašiukus, galima į skalavimo vandenį, o galima ir daryti specialias kaukes su eteriniais aliejais. Bet apie visą eterinių aliejų naudą plačiai, išsamiai ir su kaukių receptais papasakosime TAU gegužės mėnesį 🙂
  • Vonia su eteriniais aliejais – lengviausias ir maloniausias (bent mums) būdas. Efektyviausia yra eterinį aliejų (ne daugiau 5 lašiukų) užlašinti ant jūros druskos, sumaišyti su natūraliu muilu arba įmaišyti į pieną ir tik tada maišyti į vonią, nes kitaip eterinis aliejus tiesiog išsisklaido ant vandens paviršiaus (tai dėl to, jog eteriniai aliejai nėra tirpūs vandenyje!). Mūsų mėgstama mini spa procedūra namuose – pamirkyti kojas karštame vandenyje su negyvosios jūros druska ir pasirinktais eteriniais aliejais.
  • Kompresai – šalti ir karšti. Tai dar vienas efektyvus eterinių aliejų naudojimo būdas. Priklausomai nuo to, ar reikės šalto, ar karšto kompreso, reikia į dubenį įsipilti atitinkamos temperatūros vandens ir į jį įlašinti kelis lašus tinkamo eterinio aliejaus. Vėliau gautame vandenyje sušlapiname medvilnės ir kito audinio, ir su šiuo kompresu šildome/šaldome skaudamą vietą. Karšti kompresai padeda esant nugaros skausmams, reumatui, artritui, pūliniams, ausies ar danties skausmams. Tuo tarpu šalti kompresai gelbsti, kai skauda galvą, pasitempus koją, ir pakilus temperatūrai.
  • Vartojant kaip papildą ar su maistu – šis būdas yra sulaukęs daug ir neigiamų nuomonių, nes eteriniai aliejai gali būti labai stiprūs vaistai ir neišmanant juos vartoti su maistu ar su vandeniu (yra net tokių receptų) yra tikrai pavojinga. Ypač vaikams! Mes labai nerekomenduojame to daryti patiems, nepasitarus su gydytoju. Ir nerekomenduojame dėl labai paprastos priežasties – eteriniai aliejai yra didelės koncentracijos esencijos, jų yra daug rūšių, ir aromaterapija yra mokslas. Beje, tarptautinė aromaterapeutų asociacija taip pat nepritaria šiam metodui.

Ir dar pabaigai keli principai, kuriais mes vadovaujamės:

MAŽIAU yra GERIAU

Jei dvejojame dėl kiekio, geriau lašiname du lašiukus vietoj penkių 🙂 )

JEI NEŽINAI – konsultuokis su SPECIALISTU!

Ne su drauge ar kaimyne, bet tikru aromaterapijos specialistu ar gydytoju.

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur