Meilė savo kūnui – pratimai, praktikos norint pradėti mylėti savo kūną

Kaip būtų galima savarankiškai taikyti kognityvinės terapijos bei sąmoningumo didinimo principus norint pasiekti geresnio ir pozityvesnio savo kūno priėmimo?

-visų pirma vertėtų gerai žinoti išskiriamas mąstymo klaidas, klaidų neidentifikuosi nežinodamas, kokios jos būna. Labai gerai šios klaidos yra aprašytos D.D. Burns Geros nuotaikos vadove, apie jas pasakojau monu.lt instagram paskyroje pirmame video apie meilę savo kūnui ir apskritai nesunku jas rasti internete. Labai svarbu fiksuoti, kas vyksta Tavo galvoje, kokias mąstymo klaidas dažniausiai darai, kad galėtum pradėti stabdyti save, keisti, nukreipti minčių srautą.

treniruoti mintis – kaskart užsukus negatyvų mąstymą apie savo kūną, stabdyti save ir atrasti mąstymo klaidas, jas identifikuoti (pavadinti), įvardinti loginius argumentus, kodėl ši mintis klaidinga, kaip mąstyti būtų teisinga ir naudinga. Labai gerai tą daryti ant popieriaus lapo raštu išskiriant tris stulpelius – mintis / mąstymo klaida / loginis argumentas. Šią praktiką galima atlikti tiek kaskart pradėjus negatyviai galvoti, tiek kartą ar kelis kartus dienoje, jei sunku iš pradžių pagauti save mąstant negatyviai.

rašyti kūno dienoraštį – kaip jauteisi šiandien, ką galvojai, kokias klaidas darei, kas buvo gero, su kokiais žmonėmis jauteisi ne kaip, kokiose situacijose jauti, kad įsitempi, kas kelia Tavo kūnui stresą – net mažiausios detalės. Vėlgi labai svarbu žinoti, kas yra Tavo „trigeriai”, kas prisideda prie Tavo negatyvių minčių srauto (žmonės, situacijos, veiklos,…) – tik aiškiai žinodama galėsi kažką keisti.

parašyti laišką įsivaizduojamai moteriai ar mergaitei – įsivaizduok, kad ji taip pat kaip tu galvoja apie savo kūną – ką jai parašytum? Kaip atremtum tas mintis? Kaip paguostum, nuramintum?

-keliskart per dieną, priminimų ar žadintuvo pagalba, susistabdyti save ir atlikti sąmoningumo pratimą, tai gali būti tiesiog savo minčių ir kūno pajautimas – ką šiuo metu galvoju, ar esu dabartyje, ar mąstau apie ateitį / praeitį, kaip jaučiasi mano kūnas, ar jaučiu įtampą, nerimą,.. tai gali būti ir labai tikslingas klausimas keliskart dienoje – kaip šiuo metu jaučiuosi dėl savo kūno?

mokytis meditacijos – tai praktika, kuri turi labai daug naudų, ir ypač padėtų didinant sąmoningumą;

-kognityvinė terapija taip pat siūlo ir dar vieną išeitį – problemų sprendimą. Kritiškai įsivertinus, pavyzdžiui, svorį, galbūt iš tiesų galima imtis sveikesnių įpročių, daugiau judėti, jei svoris iš tiesų trukdo sveikatai, kitas sprendimas – galbūt atsisakyti socialinių tinklų, nebepirkti mados žurnalų, vengti žmonių, kurie verčia jaustis prasčiau, gilina įsitikinimus, kad kūnas turi būti ‚tobulas‘. Nemeilė savo kūnui gana dažnai yra susijusi / eina kartu su emociniu valgymu, taip užsisuki nesveikame rate – valgai ne tai, ko norėtum, ne tiek, ne tada, kada norėtum, tad jei matai, kad tai ir gali būti priežastis – imkis šių pratimų ir būdų, kad galėtum pradėti keisti požiūrį į savo kūną ir kartu valgymą.

priimti tai, ko nepakeisi. Kūno sudėjimas, figūra, veido bruožai – nėra lengvai pakeičiami, žinoma, šiandien su plastine chirurgija galima labai daug ką pakeisti, tačiau tikslas yra pozityvus/neutralus požiūris į kūną, o ne tobulas kūnas. Galima tiesiog išvardinti tai, kas nepatinka savo kūne, ir išbraukti tai, ko tiesiog tikrai nepakeisi. Kaskart užklydus mintims apie tai, kad ši kūno dalis yra ‚šlykšti‘ ar ‚trukdo‘ – treniruoti mintis su mąstymo klaidų identifikavimu primenant sau, kad šios kūno dalies dar ir nepakeisi. Esi suaugusi moteris ir gali tiesiog kasdien sau pakartoti – aš esu suaugusi moteris, puikiai suprantu, kad mano x…yra tokia, kokia yra, tai tikrai nėra pasaulio pabaiga, aš jos nepakeisiu ir man gerai kaip yra.

-priimti tai, kaip labai paplitusi ši problema. Savo kūnu nepatenkintos daugiau nei 80 procentų moterų. Su nemeile sau ir negatyviu mąstymu apie savo mąstymą kovoja didžioji dauguma – Tu nesi viena, labai labai daug moterų su tuo gyvena kiekvieną dieną ir ne Tu viena nori tai keisti.

-priimti tai, kad niekas savaime nepasikeis. Suvokti, kad nenori su tokiom mintim gyventi visą gyvenimą ir ėsti save dėl savo svorio, išvaizdos, kūno dalių likusį gyvenimą tikrai nesinori. Tad priimk, kad užtruks, priimk, kad nesigaus, priimk, kad pamirši daryti praktikas, vėl jų imsies, bet tikrai gali savo mintis pakeisti 🙂

pastovėti prieš kritiką. Retai kada suaugę žmonės kritikuoja vienas kito išvaizdą tiesiai į akis, dažniausiai tą daro už akių. Tad jei kompanijoje išgirsti bet kokią kritiką kitos moters atžvilgiu – stabdyk, pastovėk už ją, pastovėk už teisę atrodyti kaip atrodai. „Galėtų jau tokių trumpų šortų nesidėti” – „O nuo kiek kilogramų jau galima dėtis??” ir pan. Pastovėti už kitas moteris tam tikra prasme lengviau nei pastovėti prieš savo asmeninį vidinį savikritiką, bet pastovėdama už kitas įgysi stiprybės pasiginčyti ir su savimi.

-pažinti savo kūną. Sunku mylėti nepažįstamąjį? Taip. Kol stengies nemylimas kūno dalis paslėpti po drabužiais, mesk visa tai, imkis sauso kūno šveitimo, savimasažo technikų, maudykis eketėje, lįsk į ledinį vandenį, išbandyk oro jogą, vaikščiok basomis, imkis riedučių, lipk ant riedlentės, glostyk save, plak save pirtyje, maudykis nuoga – visaip kaip pažindinkis su savo kūnu, jo ribomis, jo galimybėmis.

-nešioti „netinkamus” rūbus. Neleidi sau tympų? Dėkis. Neleidi sau aptemptų palaidinių – vilkis. Neleidi sau bikinių – greit apsipirk:) gali pradėti tą daryti namuose, galbūt to net visiškai pakaks, ir daryk tai ilgai, ne savaitę ir ne dvi, išbūk su savo nemylimom dalim.

-vaikščioti namuose nuoga. Kad ir 10-15 minučių. Pasėdėk ant sofos, padaryk valgyt, apsitvarkyk, pagulėk ir paskaityk knygą – būk su savimi visa, čia Tavo kūnas, Tavo visuma, Tavo namai.

stovėti kasdien prieš veidrodį – iš pradžių leisk pasileisti automatinėm mintim, stebėk jas, ką mąstai? Kas negatyvaus? Kas teigiamo? Ką pirmiausia fiksuoji? Tada paminėk sau, kas Tau patinka, net jei tai pačios mažiausios kūno vietos – ausų spenelis, riešo linkis, pėdos pirštai…bet kas. Tada pagalvok apie save kaip apie moterį, kaip apie žmogų – kokia Tu esi? Kas Tavyje nuostabaus? Kuo Tu unikali? Negalvok apie pasiekimus ir nuopelnus, nuoga prieš veidrodį stovi ne tam:) galvok apie save kaip apie unikalų žmogų.

dalyvauti moterų praktikose. Bet kur – moterų savaitgaliai, moterų stovyklos, moterų vakaronės, moterų sportai, moterų pirtys – bet kur kur sutiksi daugiau moterų, pamatysi kokios jos visos savaip nuostabios, visos tikrai kitokios, visokios kitokių formų, privalumų, trūkumų.

galvoti, kad to reikia pasauliui. Pasauliui reikia, kad tu mylėtum save, kad mylėtum savo gyvenimą, mėgautumeis juo, svajotum ir įgyvendintum svajones, planuotum, gyventum šiandien, o ne kasdien parintumeis dėl šlaunų.

Turi nemažą sąrašą praktikų, kurias gali išbandyti. Nebandyk visų iškart. Susidaryk metų planą (pameni – tai užtruks ilgai, ilgiau nei metus, bet pradžiai užteks metų plano), ką kurį mėnesį ar kurį ketvirti bandysi, pasižadėk ir įsipareigok sau, ir pradėk. Meilė sau – už kampo. Ir prisimink, nėra tik balto ir juodo, nėra tik nemeilės savo kūnui ir tada jau meilė – nebus tokio taško, kad va vieną dieną nemyli, o sekančią dieną atsikeli ir jau myli, tai ilga kelionė, per ne 50 pilkų atspalvių, o 1000 pilkų atspalvių, bet nuoširdžiai su tuo dirbant – pokytį tikrai pajusi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur