Riebalai riebaliukai…

Taigi. Kadangi jau mėnesio tema apie riebalus, tai nusprendėm, kad jau tikrai neišsiversime be straipsnio apie riebalus bendrąja prasme. Ne apie aliejus, taukus, sviestą ar kremus. Bet apie vieną iš sveikos mitybos pagrindų – riebalus. Apie angliavandenius ir baltymus dar tikrai pažadame atskirus straipsnius ateityje 🙂

Tai ir pradėsime nuo pačių pagrindų. Nuo to – kad mūsų organizmą sudaro apie 13% riebalų (ir dar 63% vandens, 22% baltymų ir apie 2% vitaminų ir mineralų). Tai gi, vienas faktas – riebalai yra mūsų sudėtinė dalis.

Bet žinai, kai kalbame apie riebalus, tai kiekvienas įsivaizduoja juos skirtingai. Užtat lendam toliau 🙂

Nėra vieno tipo riebalų – na tiesiog riebalų ir tiek. Riebalų yra daugybė rūšių. Pagrindinė visų riebalų savybė yra ta, kad jie visi yra netirpūs vandenyje. Visų pirma yra išskiriamos dvi pagrindinės riebalų grupės:

Sotieji riebalai (arba dar vadinami kietieji, arba prisotintieji)

Nesotieji riebalai (kartais dar vadinami neprisotintieji)

Sotieji riebalai

Sotieji riebalai daugiausiai yra randami gyvulinės kilmės produktuose – pagrinde mėsos ir pieno produktuose. Jų žmogus neprivalo vartoti. Labai dažnai būtent sotieji riebalai yra vadinami dar ir blogaisiais riebalais. Kodėl? Nes jei jų vartojame per daug, mūsų organizme susidaro jų perteklius, ir teigiama, kad būtent tai sukelia tam tikras sveikatos problemas (didelis cholesterolio kiekis kraujyje, kraujagyslių ir širdies ligos ir etc.).

Prie sočiųjų riebalų yra priskiriami ir transriebalai. Tai tokie riebalai, kurie labai labai mažomis dozėmis gali būti randami kai kuriuose produktuose. Tačiau dažniausiai į mūsų organizmą transriebalai papuola ne natūralūs, o pagaminti sintetiniu būdu.
Tuo tarpu būtent nesotieji riebalai yra vadinami geraisiais riebalais, kadangi pakankamas kiekis organizme turi teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Nesotieji riebalai dažniausiai yra randami augalinės kilmės produktuose, pavyzdžiui – augaliniuose aliejuose, riešutuose ir jų aliejuose, sėklose ir jų aliejuose. Nesotieji riebalai riebalai dar skirstomi į dvi grupes:

Mononesotieji (didelis procentas yra rapsų ir alyvuogių aliejuje, žemės riešutuose)

Sveiki riebalai.

Polinesotieji

(didelis procentas yra saulėgrąžų aliejuje, sojų pupelėse, grūduose)

Polinesotieji riebalai yra pagrindinis ir didžiausias šaltinis, iš kur mūsų organizmas gauna omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštis. Šios dvi rūgštys (apie jas straipsnis jau greitai) yra būtinos mūsų organizmui. Visų pirma dėl to, kad jų mes patys negalime pasigaminti, todėl jos yra gaunamos tik su maistu. Visų antra dėl to, jog abi riebalų rūgštys (tiek omega3, tiek omega3 yra reikalingos tinkamam širdies darbui, smegenų funkcionavimui ir ląstelių augimui.

Mononesotieji riebalai

– tai tokios riebalų rūgštys, kurios pakelia gerąjį cholesterolį. Ir būtent mononesotieji riebalai turi daug omega9 riebalų rūgščių. Skirtingai nuo omega3 ir omega6, mūsų organizmas omega9 riebalų rūgštis gali pasigaminti pats, tačiau kad užtikrinti pakankamą kiekį, jų taip pat reikia gauti ir su maistu.

Ir dar pabaigai, norime vėl grįžti prie blogųjų riebalų. Po kelių atliktų tyrimų buvo pastebėta, būtent transriebalai daro didesnę ir blogesnę įtaką mūsų sveikatai (nei sotieji riebalai). Pavyzdžiui, vienas iš tyrimų buvo slaugytojų tyrimas, kurio metu kasdien buvo vykdomi tokie pakeitimai: 30 angliavandenių kilokalorijų buvo keičiama 30 transriebalų kilokalorijų (ne gramų!). Kokia tokių pakeitimų išvada? Nekokia.. Buvo pastebėta, kad rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis padidėjo dvigubai. Ir čia būtent dėka transriebalų. Aišku, sotieji riebalai irgi nemažina tos rizikos (juk ne veltui jie vadinami blogaisiais).

O visai pabaigai – dar kartą sugrįžtame ir pas tuos mūsų geruosius riebalus. To pačio tyrimo metu buvo atliekami ir dar vieni keitimai (tuo pačiu principu, kaip ir anksčiau). Tik šį kartą 80 angliavandenių kilokalorijų buvo keičiama į 80 polinesočiųjų ir/ar mononesočiųjų riebalų kilokalorijas. Ir išvada šįkart daug daug linksmesnė 🙂 Tai va, vėl gi buvo įrodyta, jog vartojant pakankamą kiekį polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis sumažėja. Ir sumažėja 30-40%.

Tai ką, vartokim riebalus! Tikrai jų nebijokime ir nevengime. Tik dar kartą akcentuojame – teisingus riebalus 🙂