Naujų metų ritualai

Visi dalykai yra stebuklingi ir prasmingi tiek, kiek mes pačios jiems to suteikiame. Tačiau tas metų virsmas yra vienas iš tų kelių dalykų, kurie jau patys savaime yra pakankamai magiški – bent jau mums. Tokia labai apibrėžta ir aiški pradžia ir pabaiga. Lyg oficialus naujo puslapio (o gal ir visos knygos!) atvertimas.

Ir todėl kaip ir kiekvienas magiškas dalykas, šis metų virsmas taip pat labai tinkamas ritualams. Apsišvarinimo, išsikuopimo. Tai gi, pradedame:

Namai ir aplinka

Tikrai neversime dabar visos dienos paskirti marškinių lankstymui ar kapitaliniam namų tvarkymui. Bet vienos mūsų močiutė turėjo posakį: „Kai rankos užimtos, tai galvai lengviau”. Ir tikrai, kartais kai turi priimti svarbius sprendimus, ar galvoje pilna minčių ir niekaip nesusidėlioji dalykų – labai padeda tas rankų užėmimas kuo nors. Gal knygų lentynos prašosi naujos tvarkos, gal drabužių spinta susidėlioti, o gal sandėliuko lentynos? Mums kartais tai suveikia kaip lengva meditacija, ir žiūrėk op, ir galvoje tikrai mintys į lentynėles sušoka.

Ir jei jau nieko didelio tvarkyti/lankstyti nesinori – irgi labai sveika paklausyti savęs. Ir tiesiog leisti sau sukurti jaukumą. Aplink save. Užsisakyti gėlių puokštę? Užsidegti smilkalų arba žvakę? O gal tiesiog pakeisti nuotraukas rėmeliuose? O gal pakeisti namų kvapą ir pasigarinti eterinių aliejų? Viskas tinka!

Kompiuteris ir darbo aplinka

Šiais laikais, kai kompiuteris mums tapęs vos ne antrais namais (ir jau tikrai daugumai tapęs darbo vieta) labai sveika skirti laiko ir jo iškuopimui. Mes abi vis susitikimę diskutuodavome – kada paskutinį kartą skyrėme laiko kompiuterio programų, darbalaukio ir pašto naujienlaiškių peržiūrai? Aha, senai. Dažniausiai skiri laiko tada, kada kažkas pradeda strigti. Ir paskui vėl važiuoji. Todėl šiemet tikrai skirsime pusdienį:

  • Kompiuterio programos. Peržiūrėti visas ir ištrinti nenaudojamas. Atnaujinti pasibaigusias, ir pagaliau įsidiegti tuos ‘update’, kurie vis prašosi įdiegiami, ir kuriems vis neatsiranda laiko – o taip.
  • Kompiuterio darbalaukis. Surūšiuoti ir sudėlioti į katalogus. Taip, pradžioje tiesiog sukurti katalogus pagal savo gyvenimo ir darbo sritis, ir tada jau rūšiuoti. Ir čia taikysime principą kaip ir su drabužių spinta – jei jau nenaudojome tų failų daugiau nei metus, tai kiek labai tikėtina, kad panaudosime šiemet? (Ar ir tau šitoje vietoje tokia lengva panika įsijungia? Kad nu o ‘maža ką, gal prireiks?’ Jei taip – tiesiog susikurk atskirą katalogą. Ir po metų pasižiūrėk).
  • Naujienlaiškiai ir kiti laiškai. Metų darbas, bent jau mums. Vis nukeliame. Matome, kaip į paštą eina kažkada senai užsisakyti naujienlaiškiai, visokiausios reklamos, ir vis sau žadame – kad tikrai prisėsiu ir atsisakysiu jų. Bet vis atsiranda svarbesnių ir degančių darbų. Ir Nauji metai kaip tik tas taškas, į kurį norisi žengti ir su švaresniu paštu. Todėl visų reklamų, daugumos naujienlaiškių (kurių neperskaitėme nuo rugsėjo) bus atsisakyta. Ir taip atsiras vietos naujiems laiškams ir naujiems planams!

Finansai

Labai neromantiškas ritualas. Tikrai sutinkame. Gal net išvis ne ritualas :))) Bet sako, pinigai mėgsta būti skaičiuojami. Tai ir čia labai rekomenduojame pasidaryti metų biudžetą – praėjusių ir būsimų. Kad įsivertintum kokius metus turėjai ir kokių metų norėtum. Ir sutinkame, kad tikslai gali (ir turi būti) visokie. Tačiau finansai yra neatsiejama mūsų dalis, todėl turime įvertinti ir juos.

Ir vėl grįžtant prie mūsų močiučių turėtų posakių – tikrai visi esame girdėje, kad į Naujus metus reikia žengti be skolų! Todėl šioje vietoje apsišvariname ir čia – sumokėti skolas, praleistas/pražiopsotas įmokas. Tuo pačiu pasitikrinti savo mokamas narystes – ar tikrai visas naudoji/visos reikalingos. O gal (mums taip yra buvę) net nežinai kad moki už kažkokios programėlės narystę? Žodžiu, finansinė švara per visus lygius.

Kūno švara

Ir pagaliau prieiname prie pačios smagiausios ir maloniausios dalies – kūno ritualų. Būtina, tiesiog privaloma laiko sau skirti ne tik per šventes ar ypatingomis progomis. Tačiau tas Naujų metų rituališkumas tikrai žavi (mes tokius ritualus mėgstame ir naujos savaitės ar naujo sezono pradžiai pasidaryti). Todėl – prisileidžiame pilną vonią vandens. Su mėgstamomis druskomis (mes naudojame šias balansuojančias druskas) ir papildomai įlašiname pasirinktus eterinių aliejų mišinius. Tinkamai nuotaikai sukurti. Jei neturi vonios – ne bėda! Dušas tikrai irgi tinka 🙂 Mums dar labai padeda ir kvapnios žvakės – suteikia tokio išskirtinumo ir magiškumo. Juk tikrai ne kasdien leidi sau gulėti vonioje tarp žvakių. 🙂 Ir tada pereiname savo susikurtą ritualą – ilgas mirkimas vonioje, kūno šveitimas, veido kaukė ir kitos kūno procedūros.

Mums šiame rituale svarbiausios mintys – kai mirkstant vonioje taip ir įsivaizduoji, kad visos metų negandos ir sunkios neramios mintys lieka vonioje ir paskui išbėga nutekamaisiais vamzdžiais. O tu sau tokia gaivi ir švari žengi į naują etapą. Naują savaitę ar naujus metus! 🙂

Po tokios vonios ir kūno ritualų labai tinkamas laikas arbatos puodeliui ir popieriui su rašikliu. Ir keliaujam prie paskutinės dalies:

Minčių švara

Užbaigiant senus metus ir ruošiantis naujiems, labai sveika ir ritualą sudėlioti į dvi dalis:

  • Praėjusių metų refleksija. Gali atlikti ją pačiomis įvairiausiomis formomis (Metų ‘mood board’, tikslų lentelė, laiškas, pristatymas ir pan). Mums viena labiausiai patikusių yra laiškas sau. Tai labai asmeniška ir magiška. Tačiau rašant laišką (ypač jei rašai ranka) mintys nespėja taip greitai pabėgti, turi vis jas sustabdyti ir palaukti rašančios rankos. Ir rašai sau – bet tai buvusiai sau, praėjusių metų. Su atlaidumu ir priėmimu. Nelieka to griežto varnelių dėliojimo ir savęs smerkimo už neįvykdytus tikslus.
  • Naujų metų tikslai. Vėl gi, gali pasirinkti pačius įvairiausius metodus formas – tiek savo metų mood board’ą susidėlioti, tiek tikslų lentelę. Labai rekomenduojame susidėlioti ir išsikelti tikslus pagal savo gyvenimo sritis. Kažkada teko dalyvauti darant pratime, kuris berods vadinosi „Gyvenimo ratas”. Pagrindinė iš jo išsinešta mintis ir buvo – kad ne tiek svarbu, kad kažkuri gyvenimo sritis (karjera, šeima, hobis, sveikata, finansai ir pan) būtų įvertinta 10 balų. Daug svarbiau yra tai, kad visos sritys gautų panašius balus (ir panašų tavo dėmesį) – juk tuomet ir ratas važiuoja harmoningai. Apie tai, kodėl svarbu (ir kaip) kelti asmeninius tikslus yra ir atskiras mūsų straipsnis.
Nemokamas siuntimas nuo 50 eur