Gamta ir laikas sau

Prasidėjusi vasara vis dažniau mums alsuoja į nugarą ragindama sustoti, pailsėti, paatostogauti, kviečia pasidžiaugti geru oru ir nuostabia Lietuvos gamta. Seniai praeityje tos dienos kai poilsiui mūsų šalyje turėjome rinktis tarp Palangos, Šventosios arba ežero pakrantės su palapine ir norime tikėti, kad seniai praeityje liko šiukšlių pilnos pamiškės ir požiūris, kad Lietuvoje – nuobodu. Unikalų mūsų šalies grožį ir kiek kitokį turizmą puoselėjančių verslininkų vis daugėja, o juos visus mūsų patogumui į vieną tašką bando surinkti svetainės wowstays.lt įkūrėjai. Džiaugiamės, kad viena jų – Viktorija sutiko pasidalinti su monu.lt skaitytojomis (ir skaitytojais) savo mintimis apie meilę gamtai, jos svarbą gyvenime ir keliomis nuostabiomis vietomis esančiomis Lietuvoje. Tebūnie tai jūsų naujų, poilsio ritualų kūrimo pradžia.

Gamta ir laikas sau

Pamenu, kaip studijų laikais, kai dirbau viename iš Vilniaus restoranų, mane užkalbino kavos užsukęs klientas. Jis buvo užsienietis, išleidęs knygą, kuri buvo išversta į lietuvių kalbą. Pamenu, kad pasakojo apie dalykus, kurių tuo metu nelabai supratau, bet iš to pokalbio įstrigo frazė: “kai tau bus blogai, nueik į mišką ir apsikabink medį”. Tuo metu tik mandagiai nusišypsojau, bet šiandien dažnai tą frazę prisimenu ir džiaugiuosi, kad dabar ją ne tik suprantu, bet ir dažnai praktikuoju.

Tikiu, kad gamtos šauksmas yra užkoduotas mūsų genuose, tad ne veltui yra tiek mokslinių įrodymų apie buvimo gamtoje naudą. Jau seniai žinoma, kad miškas valo orą, sukelia lietų ir apsaugo žemę nuo potvynių, mažina taršą ir yra įvairių gėrybių šaltinis. Pastaruoju metu vis daugiau imama kalbėti ir apie miško maudynių naudą, kai miške būnama itin lėtai, susikoncentravus į kiekvieną detalę. Taip miškas atrandamas per pojūčius – per kvapą, garsus, detales. Po tokių maudynių (ne tiesiogine prasme, žinoma), žmogus išeina atsipalaidavęs, pasisėmęs naujos energijos, daug ramesnis. Ir tai tik dalis ryšio su gamta naudos.

Laiko sau ir buvimo gamtoje naudą atradau jau senokai, tad nenuostabu, kad ir veikla natūraliai pakrypo ta linkme. Prasidėjus pandemijai ir kelionėms į užsienį smarkiai apsiribojus, su vyru atradome Lietuvą iš naujo. Lėčiau. Labiau pasinerdami į detales. Atradome vietas, kurios kuriamos tam, kad galėtum tiesiog būti. Taip gimė projektas www.wowstays.lt apie išskirtines nakvynės vietas, kuriame tokiomis vietomis – kur gali būti – ir dalinamės. Dar didesnis atradimas buvo tas vietas kuriantys išskirtiniai žmonės, kurių kiekvieno istorija vis nuostabesnė. Taip ir keliaujame, klausydamiesi įkvepiančių įstorijų, atrasdami naujas vietas ir jomis besidalindami.

Konteineris su vitrininiais langais, bet be užuolaidų. Kai aplinkui tokie vaizdai, nuodėmė juos slėpti. 

Viena iš vietų, kurioje itin gerbiama gamta, buvo namelis, padarytas iš buvusio konteinerio, įmontuojant vitrininius langus ir neuždengiant jų užuolaidomis. Pastačius namelį, tik pieva šalia buvo apželdinta žole. Visa gamta aplinkui palikta natūrali. Nesodinami jokie krūmai ar gėlės, nėra net terasos. Taip norėta padaryti kuo mažiau intervencijos į gamtą. Sprendimas nedengti didžiulių langų užuolaidomis taip pat buvo sąmoningas, mat šeimininkas norėjo parodyti, kaip gera gyventi kartu su gamtos ritmu. Ir iš tiesų, kai lankėmės balandžio mėnesį, dienos jau ilgėjo, tad natūraliai atsibudome su pirmaisiais saulės spinduliais. Nereikėjo nei žadintuvo, nei dar kažko. Pamačius pro langus nuostabaus rūko vaizdus, šokome taip, kaip joks žadintuvas nepažadintų!

Kai užmiegi su žvaigždėmis ir pabundi su paukščių čiulbėjimu.

Kaskart atėjus pavasariui, labai apsidžiaugu paukščių choru po namų langais, mieste, miške, parkuose. Jie, rodos, visur ir taip mielai nuteikia…Klausytis paukščių labai gera, kai nakvoji miško kupole. Naktį pro skaidriąją dalį matosi žvaigždės, ryte kylanti iš ežero saulė ir girdisi anksčiausiai už visus pabundantys paukščiai. Kupole jautiesi lyg namelyje, bet kartu girdi visą gamtą aplinkui. O ką jau bekalbėti apie tai, kad juose galima stovyklauti ne tik vasarą. Mums buvo didžiulis atradimas tokia nakvynė, nes stovyklavimo sezoną nuo šiol galime tęsti beveik išstisus metus. Vėlyvą rudenį, kai vasara jau seniai praėjusi, tu vis dar gali džiaugtis gamta: susikurti laužą, vakaroti miške ir netgi likti ten nakvoti.

 

Kažkur vieni miške, kai, rodos, kažkas ims ir užsuks į svečius.

Kartais gyvenant mieste, supranti, kad ten beveik nuolat girdisi triukšmas, o net ir saulei nusileidus, nebūtinai ateina tamsa. Tada pamiršti, kokia iš tikrųjų gali būti naktis.

Vieną lapkričio savaitgalį apsistojome mažame namelyje miške. Aplinkui nė vieno kaimyno, vien pušelės ir visiška ramybė. Ta tyla, prie kurios per kelias minutes pripratome, iš karto nukėlė kažkur toli nuo viso pasaulio. Nesinorėjo niekur eiti, lėkti, kažko veikti. Buvo gera tiesiog būti, užuosti (taip, vėlyvo rudens miško kvapas turi savo magijos), girdėti. Pajutome, kaip būnant gamtoje, sustiprėja pojūčiai.

Atėjus nakčiai, danguje sužibo žvaigždės. Buvo giedra, aplink jokių šviesų, tad džiaugėmės gražiu dangumi. Vėliau jaukiai įsikūrėme namelyje ir šnekučiavomės prie rusenančios krosnelės. Jautėmės taip, lyg būtume visai vieni visoje Labanoro girioje. Apie save tik kartas nuo karto primindavo pasmalsauti užsukę miško gyventojai (o gal tai tik mūsų vaizduotė..?).

 

Ten, kur gali ne tik pabūti, bet ir patirti. Kakavos ceremonija.

Itin žavi vietos, kuriose gali ne tik apsistoti, bet ir patirti. Viena tokių yra indeniška tipi palapinė. Joje ne tik gali išbandyti stovyklavimą su patogumais, bet ir kakavos ceremoniją. Šeimininkai, kurdami šią vietą, norėjo perteikti savo misiją – sugrįžti į save per ryšį su gamta. Iš Pietų Amerikos atkeliavęs augalas ir jo gėrimo tradicijos visiškai neprimena tos kakavos, kurią esame pratę gerti nuo mažens – su cukrumi, pienu ir kitais priedais. Kakavos ceremonijoje naudojama gyva kakava ir iki tam tikros temperatūros pašildytas vanduo, taip išlaikant gerąsias gėrimo savybes. Prieš geriant, rekomenduojama ją išgirsti, užuosti, įkvėpti ir tik tada skanauti. Sakoma, kad kakava atveria širdį, atpalaiduoja, suteikia geresnę nuotaiką ir sutelkia bendrystei.

Iš naujo atgimstančios pirties su pirtininku tradicijos

Sakoma, kad geriau vėliau, nei niekada. Toks apibūdinimas labai tinka mano santykiui su pirtimi. Labai džiaugiuosi, kad prieš maždaug porą metų pirtį atradau iš naujo. Ir ne, ne tą, kur eini ir sėdi dantis sukandus nuo karščio, nes negalima išeiti ir kažkam jos atšaldyti. Atradau pirties malonumą, kai visą buvome joje laiką šalia yra profesionalus pirtininkas. Jo vaidmuo, toli gražu, nėra tik vanoti. Pirtininkas, visų pirma, įveda į pirties ritualą, papasakoja, kaip jis vyks ir visą laiką prižiūri, kad kiekvienas joje jaustųsi komfortiškai. Toks pirties ritualas gali trukti net iki 3—4 valandų. Jis dažnai susidaro iš kelių įėjimų, tarp kurių pirtis yra vėdinama. Visos ceremonijos metu palaikoma ne per karšta temperatūra, tad pirtis yra pakankamai švelni, bet tuo pačiu tinkama giliai sušilti. Tokios ceremonijos metu kūnas paruošiamas visiškam atsipalaidavimui, neretai naudojamos natūralios šveičiamosios ir drėkinamosios kaukės. Po pirties ceremonijos supranti, kaip atsidaro posakis “lengvas, kaip pūkas”. Gera matyti, kad vis daugiau žmonių mokosi profesionalios pirtininkysės ir padeda pirties malonumus atrasti kitiems. Džiugu, kad tokias patirtis vis dažniau galima rasti apsistojus ir mūsų projekte esančiose išskirtinėse vietos.

Kartu su vyru keliaudami po Lietuvą su šiuo projektu, net nesitikėjome, kiek daug galima sužinoti, patirti, o buvimą gamtoje atrasti iš naujo. O kiek nuostabių žmonių kuria nuostabias vietas! Džiaugiamės, kad po truputį vis daugiau žmonių atranda savo atgimstantį ryšį su gamta. Kai matai to naudą, kai matai, kaip tai keičia kitus, negali nesidalinti.

Ačiū Viktorijai už pasidalintą patirtį ir už puikų projektą, o mes jau bėgam ieškoti naujų kelionių krypčių wowstays.lt, laikas ir meilė sau neatsiejami nuo malonių potyrių, o dar kai tokie vaizdai aplink…

  • eterinių aliejų mišinys miško aromato, miško kvapo mišinys, eteriniai aliejai atsipalaidavimui, išskirtinis kvapas Neturime
    15.00 

    Miško kvapas – tą nepakartojamą aromatą žino visi, o būtent kvapai stipriausiai atgaivina prisiminimus. Tikime, kad šis kvapas primins jums vaikystę ir žaidimus miške, o gal net sugrąžins namo, į gamtą. Šis nostalgiškas miško kvapas praturtintas pušų, levandų, eglių, bergamotės, kadagio ir rozmarino eteriniai aliejais, sukurs itin jaukią atmosferą. Skaityti daugiau

  • Žolinės pirties aromatas, pirties aromato lašai, kvapas naudoti pirtyje, prabangios pirties atributas, lašai skirti naudoti pirtyje, žolelių pirties aromato lašai Neturime
    12.00 

    Pirtis suomių širdyse užima ypatingą vietą, o svarbi pirties tradicijos dalis yra atmosfera ir kvapai, kuriuos jaučiate ilsėdamiesi pirtyje. Su Herbal aromato lašeliu jūs susikursite žolelių pirties magiją ir mistiką, bet kokioje pirtyje. Rozmarinas, čiobreliai, raudonėliai ir šalavijas suteikia žalios energijos žolelių pirties kvapui. Skaityti daugiau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur