Mūsų uoslė yra 10.000 k. stipresnė juslė nei kitos. Informacija gaunama per nosį – per uoslę – momentiškai patenka į smegenis ir mūsų limbinę sistemą. Štai kodėl menkiausias kvepalų, sausainių, smilkalų aromatas gali nusviesti mus prisiminimais 20 metų atgal per akimirką. Limbinė sistema pasako, su kokiu prisiminimu kvapą susieti, ką apskritai su juo daryti, ar į jį reaguoti. Taip pat limbinė sistema duoda nurodymus kūnui – iš šito kyla mūsų sprendimai, degėsių kvapas -> eik ieškot, kas svyla, pyrago kvapas -> eik paragaut, paskambink močiutei.
Vienas dalykas, ką daro eteriniai aliejai – būtent tas prisiminų sukėlimas. Tačiau jie nebūtinai sukelia prisiminimus, juk kartais eterinių aliejų kvapai tikrai mums nieko neprimena, tačiau tai yra įdomi informacija mūsų smegenims, kažkas naujo, kas priverčia atsitraukti, susimąstyti, šiek tiek bent mintimis pakeisti erdvę. Limbinė sistema veikia ne tik mūsų kūną, bet ir mūsų būseną, savijautą, emocijas. Eterinių aliejų molekulės gali siųsti žinutę kūnui – atsipalaiduok, sumažink nerimą, sulėtink širdies ritmą, paleisk atsipalaidavimo hormonus. Sėdint ofise prie darbo stalo įkvėpus miško augalų eterinių aliejų smegenys gauna labai įdomią žinutę – laikas atsipalaiduoti.
Kai kvėpuojate eterinio aliejaus garais ir kvapais, molekules sugeria šnervės viduje esantys receptoriai, jie siunčia signalą į jūsų limbinę sistemą. Absorbuojamas kiekis priklauso nuo eterinių aliejų „biologinio prieinamumo“, nuo 30% iki 70% iš tikrųjų absorbuojamas į kūną.
Eteriniai aliejai daugiausia veikia pagumburį ir hipofizę, kurie stimuliuoja hormonų išsiskyrimą į kūną. Taigi, jei įkvėpsime stimuliuojančių savybių turinčius eterinius aliejus, tai sukels atsaką atitinkamoje limbinės sistemos dalyje. Pavyzdžiui, levandų eterinis aliejus gali teigiamai paveikti jūsų miegą, atpalaiduodamas raumenis ir leisdamas lengviau užmigti. Taigi, kai kalbame apie eterinius aliejus – tai nėra tik prisiminimai, retas kuris iš mūsų turi teigiamų vaikystės prisiminimų su levanda iš vaikystės, retas, kuris yra uostęs levandą vaikystėje, tačiau eterinių aliejų augalinės ir biologinės savybės veikia mūsų kūną.
Eteriniai aliejai yra labai stiprūs augalo koncentratai, turi antimikrobinių, antivirusinių, antigrybelinių, skausmą mažinančių, nerimą ir depresijos simptomus mažinančių savybių. Vis daugėja tyrimų, kurie įrodo vis daugiau eterinių aliejų naudos mūsų kūnui, nuotaikos ir savijautai.
Eteriniai aliejai veikia net ir gydytojo laukiamajame – tyrime gauti rezultatai parodė, kad bergamotės eterinio aliejaus garinimas sumažino laukiančių pacientų nerimą, pakėlė nuotaiką. Rozmarinų eterinis aliejus gali padėti nuo nuovargio, pakelti nuotaiką. Citrusinių vaisių eteriniai aliejai turbūt plačiausiai ištirti ir turi daugiausiai įrodymų dėl teigiamo poveikio nuotaikai. Levandos eterinis aliejus lygintas su antidepresantais ir išvadose teigiama, jog jis gali būti kaip papildoma alternatyva depresijai gydyti dėl savo raminančių ir nuotaiką gerinančių savybių. Aromaterapijos ir aromaterapinių masažų naudojimas gydant lengvą depresiją sulaukia vis daugiau įrodymų.