Jau rašėme – dėkingumas padeda kurti santykius. Dėkingi ir vertinantys kitus žmonės greičiau užmezga ryšius, geriau ir šilčiau juos puoselėja ir, natūralu, turi turtingesnius ir šiltesnius santykius. Tačiau iš kitos pusės, dėkingumo trūkumas lygiai taip pat veikia priešinga kryptimi.
Floridos universitete buvo atliktas tyrimas su 120 jaunavedžių porų, jie dalyvavo tyrime 3 metus reguliariai matuojant jų santuokos laimę (t..y kaip jie ją suvokia) bei dėkingumą santuokoje. Įdomu tai, kad aukštas dėkingumo lygis iš tiesų buvo susijęs su laimingesne santuoka, tačiau tik tokiu atveju, jei ir antra pusė jautė aukštesnio lygio dėkingumą. Laimingumas santuokoje mažėjo visoms poroms, bet ypač mažėjo tose porose, kur vienas partneris buvo dėkingas, o kitas ne. Mokslininkai netgi padarė išvadą, jog panašu, jog du nedėkingi partneriai yra laimingesni nei tie, kurių vienas dėkingas, o kitas ne. Tad turbūt kaip dažnai santuokoje – skirtumai nėra blogai, bet kartais jie tikrai kiša koją.
Yra atlikta nemažai eksperimentinių tyrimų tiriančių kaip veikia dėkingumas santykiuose. Pavyzdžiui, viename buvo stebima kaip parodytas įvertinimas susipažinimo pradžioje veikia tolimesnius santykius tarp dviejų suaugusių žmonių. Jaučiant pagarbą, prielankumą ar įvertinimą iš nepažįstamo žmogaus, daug labiau linkstama jam padėti, skirti laiko, atsakyti į klausimus. Taip kaip daugiau laiko ir pastangų skirtum padėti šeimos nariui ar draugui, pasirodo lygiai taip pat veikia ir su visai naujais pažįstamais – jei iš mažų smulkmenų (draugiška šypsena, maloniai palaikomas pokalbis ir juntamas susidomėjimas Tavimi, komplimentas ir pan.) jauti įvertinimą iš naujo pažįstamo, būsi daug labiau linkęs gilinti santykius, atsakyti į klausimus, bendrauti toliau.
Mokslininkai aiškina, jog žmogus yra labai sociali būtybė ir yra linkęs megzti sau naudingus santykius – darbo, romantiškus, draugystės ir pan. Sakysi – nesam mes tokie egoistai – bet iš tiesų esam. Esam linkę palaikyti draugystę, nes MUMS malonu turėti draugų, esam linkę megzti romantiškus santykius, nes MUMS malonu jausti meilę, aistrą, prisirišimą, priklausymą, na ir žinoma darbe tikrai ieškome sau naudos. Tad žmogus jausdamas, jog kitas žmogus, nors ir nelabai pažįstamas, bet jaučia jam prielankumą, bendraudamas su nauju nepažįstamuoju jaučia didesnį malonumą. Ir yra linkęs ieškoti to malonumo daugiau – t.y. plėsti ar gilinti santykius. Tarkim su nauju kaimynu po malonaus pokalbio, tikrai būsi labiau linkusi bendrauti toliau, kviesti į svečius, nei pasisveikinus šaltai kažkur praeinant laiptinėje.
Malonus bendravimas mums siunčia pasąmonine žinutę – „aš jam/jai patinku, jis/ji mane vertina” – o juk tai ir yra dėkingumas. Taip tikrai nemąstai – bet iš esmės, Tu džiaugiesi, kad kažkas turbūt yra dėkingas, kad šiandien su Tavim susitiko ir pasikalbėjo.
Beje, tyrimai taip pat rodo, kad dėkingi žmonės santykiuose yra labiau linkę kreipti dėmesį į kito žmogaus norus ir poreikius, labiau linkę eiti į kompromisus ir nesijaučia juose nelaimingi. Viename eksperimentiniame tyrime, draugų porų buvo paprašyta arba vienas kitam išreikšti dėkingumą, arba tiesiog bendrauti įprastai. Tose porose, kuriose buvo paprašyta išreikšti dėkingumą įvyko santykių pokyčiai, jose žmonės jautėsi laimingesni, labiau vertino tarpusavio santykius.
Galėtume tęsti ir tęsti su pavyzdžiais, bet turbūt jau supranti, jog dėkingumą praktikuoti ne tik šeimoje verta – jis duoda naudą ir bendraujant su draugais, kaimynais, pažįstamais ir naujais pažįstamais. Prisimink tą kasdien – kiekviena trumpa mintis gali pakeisti.