Aromaterapija ir mokslas

Nors eterinių aliejų naudojimas terapiniais tikslais nuolat auga, kyla daug neaiškumų, ar jų nauda sveikatai yra moksliškai įrodyta. Arachologijos mokslas, tiriantis kvapų poveikį nuotaikai ir kognityvinėms funkcijoms, per pastaruosius kelerius metus įgavo pagreitį, pradėjo įrodyti eterinių aliejų poveikį sveikatai.

Aromachologai nuolat atranda naujų būdų, kaip kvapai veikia mūsų psichinę ir fizinę sveikatą, ir klinikiniai tyrimai yra nuolat rengiami siekiant įrodyti eterinių aliejų, naudojamų tradicinės medicinos praktikoje, naudą sveikatai.

Čia pateikiama santrauka to, ką mokslas jau žino apie smegenų mechanizmus, kuriuos veikia eterinių aliejų naudojimas.

 

Kaip veikia eteriniai aliejai?

Jie veikia palaikydami ryšį tarp nosies (uoslės receptorių) ir smegenų (limbinės sistemos). Bet kada, kai ką nors užuodžiame, ypač natūraliuose kvapikliuose, pavyzdžiui, eteriniuose aliejuose, įkvepiame lakiųjų dalelių, vadinamų esteriais. Šios cheminės medžiagos yra tai, kas suteikia maisto skonį ir leidžia mums užuosti aromatinius kvapus. Uoslė, kaip ir skonis, atsiranda iš specializuotų jutimo ląstelių, randamų mažame audinio lopinėlyje nosies viduje, kurio procesas iš esmės vyksta taip:

 

  1. Kvapas (esteriai) plūduriuoja ore, pasiekdamas šnerves ir ištirpdamas gleivėse (kurios yra ant kiekvienos šnervės paviršiaus). Po gleivėmis uoslės epitelyje kvapą aptinka specializuotos receptorių ląstelės, vadinamos uoslės receptorių neuronais. Šie neuronai gali aptikti tūkstančius skirtingų kvapų.
  2. Uoslės receptorių neuronai perduoda informaciją uoslės svogūnėliams, kurie yra nosies gale. Uoslės svogūnėliai turi jutiminius receptorius, kurie iš tikrųjų yra smegenų dalis, kurie siunčia pranešimus tiesiai į primityviausius smegenų centrus, kur jie veikia emocijas ir prisiminimus (limbinės sistemos struktūros) + aukštesnius centrus, kur modifikuoja sąmoningas mintis (neokorteksą). Jie padeda mums atskirti įvairius kvapus, pavyzdžiui, kavą nuo apelsino.

 

Limbinė sistema: emocijų smegenys

Uoslės svogūnėlis yra viena limbinės sistemos struktūra. Uoslės užfiksuota informacija iš uoslės receptorių patenka tiesiai į kitas limbinės sistemos struktūras. Limbinė sistema yra sujungtų struktūrų tinklas, esantis netoli smegenų vidurio, susietas centrinėje nervų sistemoje. Šios struktūros veikia įtakodamos įvairų elgesį, įskaitant emocijas, motyvaciją ir atmintį. Ši sistema nagrinėja instinktyvų ar automatinį elgesį ir mažai susijusi su sąmoninga mintimi ar valia. Limbinė sistema taip pat nagrinėja jutiminių duomenų iš neo žievės (mąstančių smegenų) vertimą į elgesio motyvacines jėgas.

Limbinė sistema yra centralizuotai įtraukta į tarpininkavimą tarp įvykio atpažinimo, jo suvokimo kaip įtempto ir dėl to atsirandančios fiziologinės reakcijos į jį, tarpininkaujant per endokrininę sistemą. Stimulai konceptualiai apdorojami žievėje ir perduodami į limbinę sistemą, kur jie yra įvertinti ir suformuluojamas motyvacinis atsakas. Šis procesas sukuria naują atmintį. Mūsų prisiminimai yra daugeliui pojūčių, pavyzdžiui, pagalvojus, kaip kvepia šokoladinis sausainis, jis jums primins močiutę. Šie kvapai sukelia emocinę reakciją, kuri savo ruožtu sukelia fizinę reakciją.

Yra daugybė mokslinių tyrimų, remiančių eterinių aliejų naudojimą siekiant įvairios naudos sveikatai. „Anatomē“ eterinius aliejus su moksliškai įrodytais efektais derina į formules, kurios stimuliuoja kūną ir pagerina jūsų emocinę ir fizinę savijautą. Nesvarbu, ar jums reikia energijos, kad galėtumėte pradėti dieną, ar padėti pagerinti miegą, ar padėti išgyventi įtemptą laiką, ar pakurstyti aistrą, eteriniai aliejai yra galingas, saugus ir natūralus būdas pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

 

 

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur