Thymus vulgaris, Thymus aestivus, Thymus valentianus, Thymus webbianus, Thymus ilerdensis, Red thyme, French thyme, White thyme, Garden thyme
Čiobrelis – tai daugiametis visžalis puskrūmis, kuris užauga iki 46 cm aukščio. Jis turi sumedėjusias šaknis ir daug vertikalių stiebų bei mažus, pilkšvai žalsvus aromatingus lapus. Čiobrelis žydi mažais baltais ar šviesiai violetiniais žiedeliais.
Mūsų kraštuose čiobrelis nuo senų laikų yra žinomas ir kaip vaistažolė (pagrinde nuo įvairių peršalimo ligų ir kosulių), ir kaip prieskonis. Tačiau, kas įdomiausia, jog čiobrelis yra laikomas vienu pirmųjų vaistinių augalų visame Viduržemio regione – jis buvo aprašytas Hipokrato, senovės Egipte čiobrelių eterinį aliejų naudojo balzamuodami kūnus, o senovės Graikijoje čiobreliai buvo naudojami kaip smilkalai nuo infekcinių ligų (thymos – graikų kalbos žodis, kuris reiškia kvėpinti).
Ką daro?
Čiobrelis yra labai naudingas eterinis aliejus, ir pasižymi ne tik stipriu antibakteriniu poveikiu. Jis gali būti naudojamas kaip antioksidantas, antiseptikas, skatinantis atsikosėjimą, raminantis nervus, mažinantis spazmus, nuo kirmėlių, antimikrobinis, tonizuojantis ir net kaip afrodiziakas.
- Skatina atsikosėjimą – čiobrelių eterinis aliejus padeda išgydyti infekcijas, kurios sukelia kosulį, taip paskatindamas atsikosėjimą ir greitesnį sveikimą.
- Antiseptikas – čiobrelių eterinis aliejus yra geras antiseptikas ir apsaugos priemonė žaizdoms bei opoms prieš infekcijas.
- Antibakterinis– slopina bakterijų augimą ir naikina bakterijas, taip pat saugo nuo jų įvairius kūno organus. Čiobrelių eterinis aliejus yra ypač naudingas gydant bakterines infekcijas, pavyzdžiui, B-kolitą, inkstų dieglius, žarnyno ir kvėpavimo sistemų bakterijas, taip pat išorines žaizdas.
- Tonikas – čiobrelių eterinis aliejus tonizuoja kraujotakos sistemą, širdį, virškinimo sistemą, nervų sistemą, raumenų ir odos sistemą. O suaktyvindamas visas šias sistemas, jis taip pat stiprina ir didina tavo imunitetą.
- Stimuliatorius – jis stimuliuoja kraujotaką, virškinimą, nervų sistemą ir hormonų sekreciją, taip skatindamas visą medžiagų apykaitą.
- Mažina spazmus – kamuoja kosulys, mėšlungis ar skausmingi spazmai (nepageidaujami ir nevalingi susitraukimai, net traukuliai, mėšlungiai). Padės čiobrelių eterinis aliejus.
- Padeda širdžiai – tai labai svarbi ir naudinga čiobrelių eterinio aliejaus savybė, nes mirštamumas nuo širdies ligų per pastaruosius dešimtmečius stipriai padidėjo. Čiobreliai yra naudingi širdžiai, nes saugo vožtuvus, kad jie tinkamai veiktų (antispazminis poveikis, kuris atpalaiduoja arterijas ir venas, ir taip sumažina kraujo spaudimą ir stresą). Be to, jis stiprina širdies raumenis ir tonizuoja širdį (tonikas).
- Diuretikas – paskatina šlapinimąsi ir padeda iš organizmo pašalinti toksinus, vandens perteklių bei druskas. O tai ypač naudinga tiems, kurie kenčia dėl lėtinio inkstų nepakankamumo arba padidėjusio toksinų ar druskų kiekio kraujyje. Taip pat padeda sumažinti svorį, kraujo spaudimą, bei pagerinti virškinimą.
- Nuo reumato – jį sukelia dvi pagrindinės priežastys: artritas (progresuojanti uždegiminė sąnarių liga) ir podagra (lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga). Čiobrelių eterinis aliejus gali padėti, nes jis yra diuretikas (padidina šlapimą ir padeda pasišalinti toksinams iš organizmo) ir stimuliatorius (suaktyvina kraujotaką).
- Didina kraujo spaudimą – sakysi, o kam to reikia? Reikia, nes yra žmonių, kurie turi žemą kraujo spaudimą, ir dėl to jaučia nuolatinį nuovargį. Tai gi čia padėti gali čiobrelių eterinis aliejus, kuris didina kraujo spaudimą – o žmonėms su žemu kraujo spaudimu tiesiog jį sunormalizuoja.
- Palengvina mėnesines – jei tavo mėnesinės yra itin skausmingos, nereguliarios, ar kenti dėl ankstyvos menopauzės – tau padės čiobrelių eterinis aliejus. Jis palengvins įvairius simptomus – pilvo skausmus, nuovargį, pykinimą, depresiją ir žemą kraujo spaudimą. Taip yra dėl to, kad čiobreliai stimuliuoja tam tikro hormono – estrogeno – gamybą.
- Nuo vabzdžių – čiobrelių eterinio aliejaus nemėgsta vamzdžiai ir kenkėjai, kas padeda mums dar labiau pamėgti patį aliejų.
Kada ir kam naudoti?
- Odos priežiūrai: pūliniai, spuogai, mėlynės, nudegimai, įpjovimai, dermatitas, egzema, vabzdžių įkandimai, utėlės, dantenų infekcijos, riebi oda, niežai.
- Raumenims ir sąnariams: artritas, celiulitas, raumenų diegliai ir skausmai, nutukimas, patinimas, bloga kraujo apytaka, reumatas, patempimai, sporto traumos.
- Kvėpavimo sistemai: astma, bronchitas, peršalimas, kosulys, laringitas, sinusitas, gerklės skausmas, tonzilitas.
- Virškinimo sistemai: viduriavimas, virškinimo veiklos sutrikimai, dujų kaupimasis žarnyne.
- Imunitetui: šaltkrėtis, peršalimas, gripas, infekcinės ligos.
- Nervų sistema: galvos skausmai, nemiga, jautrumas.
Čiobrelių eterinis aliejus puikiai tinka su bergamočių, greipfrutų, citrinų, levandų, rozmarinų ir pušų eteriniais aliejais. Nežinai, kaip naudoti? Paskaityk straipsnį apie eterinių aliejų naudojimo būdus 🙂
Atsargumo priemonės
Čiobrelių eterinis aliejus turi gana didelius kiekius toksiškų fenolių (kas tai yra – skaityk straipsnyje apie eterinius aliejus ir chemiją). Jie gali dirginti gleivinę, odą ir sukelti alergiją. Naudokite saikingai! Patariama čiobrelių eterinio aliejaus nevartoti nėštumo metu.
Ir primename, kad efektą pasieksi tik naudodama kokybiškus eterinius aliejus!