Origanum vulgare
Raudonėlis – tai daugiametis augalas, kuris gali užaugti iki 90 cm aukščio. Turi statų stiebą, tamsiai žalius ovalius lapus ir rausvai violetinius žiedelius. Auginamas dažname sode, ir turi itin stiprų aromatą, kuris ypač jaučiamas patrynus lapelius. Raudonėlio gimtinė yra Europa, tačiau dabar jis auga visame pasaulyje – nuo JAV iki Indijos.
Raudonėlis nuo senų laikų yra mėgstamas ir net gi tradicinis sodų ir darželių augalas. Ir ne dėl savo išvaizdos, o dėl savo „gydytojo“ reputacijos. Jau senovės Graikijoje jis buvo naudojamas gydant žaizdas, odos infekcijas. Taip pat raudonėlis buvo naudojamas gydant įvairius virškinamojo trakto sutrikimus, kvėpavimo takų problemas (pradedant astma, bronchitu, kosuliu). Ir tai dar ne viskas 🙂 Raudonėlį naudodavo gydant peršalimo ligas, gripą, gerklės uždegimą.
Ką daro?
- Antioksidantas: Raudonėlio eterinis aliejus yra puikus antioksidantas – ir tai laikoma viena iš svarbiausių šio aliejaus savybių! O taip yra dėl to, jog jame yra fenolio – vieno stipriausių antioksidantų, kuris tavo organizme ieško laisvųjų radikalų ir panaikina jų padarytą žalą. Tiesiog puikiai – ir skamba kaip iš kokio filmo 🙂
- Antibakterinis: Raudonėlio eterinis aliejus padeda tau apsisaugoti nuo daugumos bakterijų. Jis puikiai kovoja su įvairiomis opomis. Tik mes rekomenduojame jo gryno netepti ant odos (ir tuo labiau negerti), o pasidaryti mišinį tepimui su baziniu aliejumi arba tiesiog naudoti garinimui.
- Antivirusinis: Raudonėlio eterinis aliejus apsaugo tave nuo virusinių infekcijų. O tai reiškia, kad jis stiprina tavo imuninę sistemą, ir skatina baltųjų kraujo kūnelio gamybą. Ir būtent taip padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų, raupų, tymų ir visų kitų infekcinių susirgimų.
- Kvėpavimo takams: raudonėlio eterinis aliejus skatina atsikosėjimą, ypač jei reikia suskystinti ir padėti pasišalinti iš kvėpavimo takų ir sinusų susikaupusias gleives. Tuo pačiu jis veikia raminančiai, tad puikiai tinka esant įkyriam kosuliui. Ir, kas geriausia – raudonėlis tinka tiek gydant kvėpavimo takų ligas, tiek ir siekiant jų išvengti.
- Antialerginis: Kadangi raudonėlis veikia raminančiai ir tuo pačiu priešuždegimiškai, tai jis puikiai susidoroja su alergijomis – palengvina reakciją į išorės dirgiklius ir jautrumą. Tiesa, vėl primename, kad jokiu būdu neteptum jo ant odos gryno – sumaišyk su baziniu alijumi.
- Antiparazitinis: Raudonėlio eterinio aliejaus labai (net gi labai labai labai) nemėgsta visi parazitai (tokie kaip utėlės, blakės, uodai, blusos, kirmėlės ir visi visi kiti). Tai gi, mūsų priešo priešas mums yra draugas! Beje, uodai ir kiti mašalai taip pat nesimpatizuoja raudonėliui.
- Virškinimo sistemai: Raudonėlio eterinis aliejus paskatina visą virškinimo veiklą didindamas virškinimo sulčių sekreciją. Taip tu valgydamas gauni galimybę įsisavinti daugiau naudingųjų medžiagų. O juk sveikata ir prasideda žarnyne!
- Nuotaikai: Raudonėlio eterinis aliejus teigiamai veikia tavo nervų sistemą ir protą. Ir jei tiksliau – pagarinus raudonėlio eterinio aliejaus tau sumažės stresas, pakils nuotaika, bus nuslopinti pernelyg dideli emociškumo šuoliai.
Atsargumo priemonės
Raudonėlio eterinis aliejus nenaudojamas grynas ant odos. Jis dirgina odą ir gleivinę. Būtina maišyti su baziniu aliejumi! Taip pat raudonėlio eterinio aliejaus nerekomenduojama naudoti nėštumo metu.