Commmon ginger, Jamaica ginger, Zingiber officinale
Imbieras yra daugiametis augalas. Užauga iki 1 metro aukščio, po žeme turi didelę gumbuotą šaknį, kuri pasižymi itin stipriu ir aštriu aromatu (tiek kvapas, tiek skonis). Kiekvienais metais imbieras tiesiai iš šaknies išleidžia žalią stiebą su ieties formos lapais ir baltais arba gelsvais žiedais. Imbiero gimtinė yra pietų Azija, tačiau dabar jis intensyviai auginamas beveik visose tropikų šalyse, Nigerijoje, vakarų Indijoje, Kinijoje, Japonijoje, Jamaikoje.
Rytuose imbieras jau daugiau nei tūkstantį metų yra naudojamas kaip vietinis prieskonis. Kinijoje šviežias imbieras yra naudojamas kaip vaistas nuo daugelio ligų – reumato, maliarijos, dizenterijos, dantų skausmo, peršalimo ligoms gydyti. Itin vertinamas imbiero ‘šildantis’ poveikis, kuris, kaip buvo tikima, padėdavo esant drėgmės pertekliui organizme (sloga, viduriavimas, šlapias kosulys ir etc.). Vakarų šalyse imbieras labiausiai žinomas kaip viena iš priemonių nuo viduriavimo. Net Didžiosios Britanijos vaistažolių farmakopėja išskiria imbierą kaip pagrindinę priemonę gydant skrandžio ir žarnyno skausmus.
Ką daro?
- Virškinimui. Nuo senų laikų imbieras yra žinomas ir vertinamas dėl savo gerųjų savybių – jis buvo naudojamas gydyti virškinimo problemoms. Tiek susijusioms su prastu virškinimu, tiek su pykinimu. Buvo atlikta keletas mokslini tyrimų, kurie patvirtino šiuos gydymo metodus – imbieras yra laikomas viena iš geriausių natūralių priemonių virškinimo problemoms gydyti. Inhaliacijos su imbiero eteriniu aliejumi taip pat yra puiki priemonė norint sumažinti/palengvinti pykinimą (kuri veikia, ir yra įrodyta moksliškai).
- Kvėpavimui. Šiais laikais imbieras yra labiausiai žinomas ir daugiausiai naudojamas žiemos metu, siekiant išvengti virusų ar juos gydant. Tačiau imbiero eterinis aliejus taip pat veiksmingai gali būti naudojamas gydant astmą ar bronchitą. Imbieras nuo senų laikų yra gerbiamas dėl savo šildančio ir skysčių perteklių organizme mažinančio efekto. Ką tai reiškia? Sergant peršalimo ligomis yra būdinga sloga, kosulys. Būtent šiuos nereikalingus ir perteklinius skysčius imbiero eterinis aliejus ir padeda išvalyti iš mūsų organizmo. O svarbiausia, imbiero pagalba galima palengvinti kvėpavimą ir sumažinti spazminį kosulį. Taigi, kitąkart kai užpuls sloga, į pagalbą kviečiam natūralias priemones 🙂
- Nuo raumenų skausmo. Imbieras yra keletas iš tų eterinių aliejų, kurie tikrai padės ir išgelbės tavo kojas po sunkios darbo dienos – kai vos pastovi.. Imbieras tikrai efektyviai malšina skausmą, tuo pačiu veikia ir priešuždegimiškai. Žinai, kad laukia sunki diena? Paruošk savo kojas iš vakaro – pasidaryk masažą su aliejų mišiniu. Jei vargina sąnarių skausmai, artritas ar reumatas – ši procedūra taip pat puikiai tinka ir padeda.
- Nuotaikai ir protinei veiklai. Vargina stresas, įtampa, bloga nuotaika? Išbandyk aromaterapiją su imbiero eteriniu aliejumi. Imbieras yra vertinamas ir už teigiamą poveikį protui – mažina nerimą, silpnina depresiją, skaidrina mintis ir suteikia patalpai šiltumo ir jaukumo. Tuo pačiu imbiero eterinis aliejus pasižymi miegą gerinančiomis savybėmis. Tad jei kamuoja nemiga – susidraugauk su imbieru 🙂
Kada ir kam naudoti?
- Raumenims ir sąnariams: artritas, raumenų nuovargis ir skausmai, bloga kraujotaka, reumatas, patempimai ir panašios problemos.
- Kvėpavimo sistemai: persišaldymas, kosulys, sinusitas, gerklės skausmas.
- Virškinimo sistemai: viduriavimas, įvairūs pilvo skausmai ir spazmai, pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis žarnyne, virškinimo problemos, apetito praradimas/sumažėjimas, pykinimas – įprastas, nėštumo metu, ar kelionių metu.
- Imunitetui: šaltkrėtis (pzv kylant temperatūrai), peršalimas, gripas, karščiavimas, infekcinės ligos.
- Nervų sistemai: fizinis silpnumas, nervinis išsekimas, stresas.
Imbiero eterinis aliejus pats vienas turi išskirtinį kvapą (kurį ne visi mėgsta). Tad jis puikiai tinka kaip mišinių sudėtinė dalis. Imbiero eterinis aliejus puikiai dera kartu su vetiverijų, sandalmedžio, rožių, pačiulių, kedro, kalendros, neroli, laimo (žaliosios citrinos), apelsinų ir kitais citrusiniais eteriniais aliejais.
Atsargumo priemonės
Netoksiškas, nedirgina odos (nebent naudojant didesniais kiekiais), truputį fototoksiškas – geriau netepti ant odos prieš einant į saulę, kad nesukeltų neigiamos reakcijos. Kai kuriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas. Negalima naudoti mažiems vaikams. Taip pat reikėtų atsargiai rinktis būtent šio tipo eterinį aliejų ir atkreipti dėmesį į kokybę ir sudėtį (kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų – skaityk čia).