Baziliko eterinis aliejus

Ocimum basilicum, common basil, sweet basil, European basil, Comoran basil, Reunion basil

Bazilikas – tai vienmetis augalas su sodriai žaliais ovaliais lapais, turinčiais pilkšvai žalsvą apatinę dalį. Bazilikas gali užaugti iki 60 cm aukščio, yra tankus, gali turėti žalsvus arba rausvai baltus žiedelius pačiose viršūnėse. Pasižymi stipriu ir galingu aromatu. Baziliko gimtinėmis laikomos Azija ir Afrika, tačiau šiuo metu jis yra plačiai paplitęs Europoje, Viduržemio jūros regione, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Ramiojo vandenyno salose.

Bazilikas visų pirma plačiai žinomas virtuvėje – kaip prieskonis. Ypač jis mėgstamas Italijoje ir Prancūzijoje, bet ir mes tikrai savo virtuvės prieskonių spintelėje jo turime 🙂 Tačiau bazilikas ne vien gerbiamas dėl savo prieskoninių savybių, nuo senų laikų jis buvo naudojamas Tolimųjų Rytų medicinoje, ypač Ajurvedoje (ten bazilikas net turi antrą vardą – „tulsi“). Buvo naudojamas esant kvėpavimo takų problemoms (bronchitas, astma, kosulys, peršalimas, gripas), taip pat buvo naudojamas kovojant su karščiavimu ir įvairiomis epidemijomis. Įdomiausia, kad baziliką naudojo net kaip priešnuodį įkandus nuodingai gyvatei ar vabzdžiui. Kinijoje bazilikas buvo naudojamas siekiat pagerinti žarnyno ir virškinamojo trakto veiklą, nuo skandžio ar inkstų ligų. Tuo tarpu Europoje jis labiausiai buvo žinomas dėl savo šaldomojo poveikio nuo įvairių reumatinių skausmų.

Ką daro?

Bazilikas yra žinomas kaip turintis stiprų antibakterinį ir antivirusinį poveikį, mažinantis karščiavimą ir temperatūrą. Tai gi, bazilikas pasižymi kaip:

 • Antibakterinis ir priešgrybelinis: bazilikas apsaugo mus nuo žalingų bakterijų, kovoja su virusais ir infekcijomis. Buvo atlikti tyrimai, kurių metu bazilikas pasirodė tiesiog puikiai 🙂 Bazilikas puikiai veikė prieš tokias bakterijas kaip E.coli, stafilokokas, enterokokas, pseudomomonas ir kt. Šios bakterijos yra ne tik plačiai paplitę, bet ir pakankamai atsparios antibiotikams, tad tai, jog jos reaguoja į baziliką yra labai geras ženklas. Taip pat bazilikas parodė antimikrobinį aktyvumą prieš mieles, pelėsius, virusus. Tad, garinam eterinį aliejų, o šviežius baziliko lapelius aktyviai naudojame virtuvėje – greit marš gaminti salotų! 🙂
 • Atpalaiduojantis raumenis: bazilikas veikia raminančiai ir atpalaiduojančiai. Ir dėl savo savybės atpalaiduoti raumenis, jis yra super naudingas. Ir po sunkios darbo dienos, po įtemptos treniruotės būtinai sumaišyk kelis lašelius eterinio baziliko aliejaus su baziniu aliejumi ir įtrink skaudamas vietas. O kas įdomu, kad bazilikas taip pat padeda ir esant galvos skausmas – padeda tas pats mišinys, tik tepti smilkinius, arba galima tiesiog pakramtyti šviežių baziliko lapelių – sako, kad irgi padeda 🙂
 • Kovojantis su spuogais: kaip jau minėjome, bazilikas pasižymi antibakterinėmis savybėmis, taip pat jis veikia kaip antioksidantas, ir turi puikių priešuždegiminių savybių. Tad visa tai sudėjus, bazilikas yra puiki priemonė gydyti spuogus ir net aknę.
 • Gerinantis virškinimą ir imunitetą: bazilikas išskirtinis tuo, jog jis padeda organizme palaikyti tinkamą pH lygį ir subalansuoti rūgštingumą, o tai pagerina gerųjų bakterijų terpę, ir visą žarnyno mikroflorą. O tai lemia geresnį imunitetą ir geresnę virškinamojo trakto veiklą. Taip pat bazilikas naudojamas esant pilvo pūtimui, skrandžio skausmams, refliuksui, suprastėjusiam apetitui gerinti.
 • Antistresinis: bazilikas veikia kaip adaptogenas – stiprina natūralią organizmo reakciją į fizinį bei emocinį stresą. Dar daugiau – bazilikas nekeičia mūsų nuotaikos, nesuteikia to dirbtinio laimės jausmo –jis tiesiog padeda organizmui kuo optimaliau funkcionuoti prie esamos stresinės situacijos.
 • Prieskonis: virtuvėse bazilikas yra naudojamas kaip prieskonis, siekiant pagerinti patiekalų maistines savybes. Tačiau, kaip matai – bazilikas turi krūvą didžiausių naudų, tad mūsų virtuvėse jo turėtų būti naudojama dar gausiau – mes tikrai pasisodinsime jo! 🙂

Kada ir kam naudoti?

 • Odos priežiūrai: Vabzdžių įkandimams malšinti ir kaip priemonė atbaidanti vabzdžius.
 • Raumenims ir sąnariams: Podagrai, raumenų skausmui malšinti, reumatui.
 • Kvėpavimo sistemai: Bronchitas, kosulys, ausų skausmas, sinusitas.
 • Virškinimo sistemai: Pilvo pūtimas, dispepsija, pykinimas.
 • Imunitetui: Peršalimas, karščiavimas, gripas, virusinės infekcijos.

Baziliko eterinis aliejus puikia dera su kitais eteriniais aliejaisbergamočių, gvazdikėlių, pelargonijų, kalkių, citrinų, kadagių, eukalipto, mairūno, rozmarino, melisos ir levandos.

Atsargumo priemonės

Palyginti netoksiškas, nedirgina odos. Tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti jautrumą ir alergiją. Patariame vengti nėštumo metu!

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur