Rozmarino eterinis aliejus

Rosmarinus officinalis, Rosmarinus coronarium, Rosmarinus angustifolia, Rosmarinus tenuifolius

Rozmarino eterinis aliejus

Rozmarinas – tai daugiametis visžalis krūmas, užaugantis iki 2 metrų aukščio. Pasižymi itin stipriu aromatu, turi sidabriškai žalius, spygliškus 2-4 cm ilgio lapus, ir smulkius melsvus žiedus. Rozmarino gimtinė yra Viduržemio jūros regionas, tačiau šiuo metu jis yra plačiai paplitęs ir auginamas visame pasaulyje – nuo Amerikos iki Rusijos.

Rozmarinas yra žinomas nuo pačių seniausių laikų. Jis yra minimas net Biblijoje, senovės Graikų ir Romėnų mituose. Rozmarinas buvo laikomas net šventu, stebuklingu augalu. Pavyzdžiui senovės Egipte buvo naudojamas smilkalams, kitur dažnai buvo naudojamas įvairiose ceremonijose.

Pats rozmarinas (šviežias ar džiovintas) labai dažnas svečias mūsų virtuvėse. Ir ne veltui – jis tikrai gerai žinomas kaip prieskonis. Ypač tinkamas mėsos patiekalams, įvairiems marinatams, salotoms, net sriuboms. Jei taip atvirai – mes jį naudojame beveik visur – kažkaip puikiai tinka ir dera. Tik atsargiai – nepadaugink (suteikia tokį kartumo/aitrumo ataskonį).

Bet jau tikrai ne už prieskonines savybes rozmarinas čia taip nuo senų laikų garbinamas! Tad pasižiūrėk, kodėl visi taip lengvai pamišę dėl rozmarino 🙂

Ką daro?

Rozmarinų eterinis aliejus yra žinomas dėl stipraus antibakterinio ir antivirusinio poveikio, kuris padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Taip pat rozmarinų eterinis aliejus skatina prakaitavimą ir toksinų pasišalinimą. Ir tai dar ne viskas:

 • Plaukų priežiūrai: rozmarinų eterinis aliejus yra dažnai ir plačiai naudojamas plaukų priežiūroje – tiek kaip įvairių šampūnų ar kaukių sudedamoji dalis, tiek ir įvairiuose aliejų mišiniuose. Dėl to, kad jis stimuliuoja plauko folikulus ir plaukai auga storesni ir stipresni. Taip pat rozmarinų eterinis aliejus, stiprindamas plauką, prailgina jo gyvavimo laiką, ir taip sumažina plaukų slinkimą. Taip pat jis puikiai tinka norint išnaikinti pleiskanas (dėl turimų antigrybelinių savybių). Tik jokiu būdu netepkite gryno! Būtina sumaišyti su paprastu aliejumi.
 • Protinei veiklai: Rozmarinų eterinis aliejus nuo senų laikų yra itin mėgstamas studentų. Ir ne veltui – jis net vadinamas smegenų toniku, kadangi puikiai stimuliuoja nervinę sistemą, padeda įsiminti, didina koncentraciją, stimuliuoja protinę veiklą. Ir tai dar ne viskas! Taip pat jis veikia kaip antidepresantas, padeda esant psichologiniam nuovargiui ir pablogėjus atminčiai. Tad po sunkios darbo dienos patartina įkvėpti rozmarinų eterinio aliejaus – protas atsigaus, nuotaika pagerės, atgausi jėgas 🙂
 • Nuo skausmo: Rozmarinų eterinis aliejus turi savybę mažinti lokalų skausmą. Ir dėl to jis dažnai yra naudojamas siekiant sumažinti migrenos, reumato, raumenų, galvos ir kitus skausmus. Principas paprastas – rozmarinų eterinio aliejaus keli lašiukai sumaišomi su baziniu aliejumi ir lengvai įtrinama į skaudamą vietą.
 • Nuo streso: Rozmarinų eterinis aliejus mažina stresą – ne tai, kad patirsi mažiau streso, bet ramiau reaguosi. Mokslininkai ištyrė, kad po aromaterapijos seansų su rozmarinų eteriniu aliejumi, seilėse sumažėja hormono kortizolio – kuris streso hormonas 🙂 O žinant, kad pats pavojingiausias yra chroniškas stresas, kuomet tavo streso hormonų lygis yra nuolat pakilęs – tai labai sveika ir tiesiog profilaktiškai po sunkios dienos pagarinti rozmarinų eterinį aliejų. Beje, labai gerai veikia rozmarinų ir levandų eterinių aliejų mišinys (sumažėjęs kortizolio kiekis stebimas jau po 5 minučių! ).
 • Imunitetui: Rozmarinų eterinis aliejus ne tik veikia antibakteriškai, bet ir stiprina imunitetą. Jis ne tik stimuliuoja ir aktyvina antioksidantų veiklą, bet ir po reguliarių aromaterapijos su rozmarinų eteriniu aliejumi seansų buvo stebimas laisvųjų radikalų padidėjimas. Dėl to naujausi tyrimai yra atliekami dėl rozmarinų eterinio aliejaus ir širdies bei vėžio ligų. Ir kas įdomiausia – rozmarinų eterinis aliejus veikia. Tiesa, visos studijos dar reikalauja detalesnių tyrimų dėl tikslių dozių nustatymo ir t.t. Bet iš esmės – ne veltui rozmarinai nuo senų laikų laikyti stebuklingais 🙂
 • Virškinimui: Rozmarinų eterinis aliejus dažnai naudojamas esant įvairiems virškinimo, pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo ir spazmų atvejams. Jis taip pat skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, taip pagerindamas apetitą. Kadangi rozmarinai dar stimuliuoja kraujotaką, tai taip yra pagerinamas ir gerųjų bei naudingųjų maisto medžiagų įsisavinimas. Todėl itin patartina būtent prie sunkiau virškinamų patiekalų (pavyzdžiui mėsos) naudoti rozmarino prieskonius.
 • Kvėpavimui: Rozmarinų eterinis aliejus taip pat naudojamas gydant įvairias kvėpavimo ligas – tiek alergijas, gerklės skausmus, tiek įvairius peršalimus, gripus. Kadangi rozmarinų eterinis aliejus veikia antiseptiškai, tai jis puikiai veikia visus virusus ir infekcijas. Tuo pačiu, rozmarinų eterinis aliejus turi ir antispazminį poveikį, todėl naudojamas net esant astmai.

Kada ir kam naudoti?

 • Odos priežiūrai: spuogai, pleiskanos, dermatitas, egzema, riebūs plaukai, vabzdžių įkandimai, skatina plaukų augimą, reguliuoja seborėją, niežai, stimuliuoja galvos odą, utėlės, venų varikozė.
 • Raumenims ir sąnariams: Arterosklerozė, skysčių susilaikymas, podagra, raumenų skausmai, smarkus širdies plakimas, bloga kraujo apytaka, reumatas.
 • Kvėpavimo sistemai: astma, bronchitas, lojantis kosulys.
 • Virškinimo sistemai: Storosios žarnos uždegimai, virškinimo veiklos sutrikimai, pilvo pūtimas, kepenų ligos, gelta.
 • Imunitetui: Peršalimas, gripas, infekcijos.
 • Nervų sistemai: Galvos skausmai, silpnumas, žemas kraujo spaudimas, neuralgija, protinis nuovargis, nervinis išsekimas, su stresu susiję ligos.

Atsargumo priemonės

Netoksiškas, nedirgina odos. Tačiau griežtai patariama vengti nėštumo metu. Ir nenaudoti sergant epilepsija-gali iššaukti priepuolius.

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur