Citrus bergamia
Bergamotės tikrasis vardas yra Bergaminis citrinmedis. Tai nedidelis bedyglis medis, kuris žydi balandžio mėnesį smulkiais baltais ir salsvai kvepiančiais žiedeliais. Šis medis užaugina vaisius – bergamines citrinas, kurios yra 7.5-10 cm ilgio ir apie 11 cm skersmens, sveria apie 200 g. Vaisiai (bergaminės citrinos) prinoksta ir yra skinami gruodžio – kovo mėnesiais, kai pradeda geltonuoti. Jų odelė labai stipriai kvepia, o minkštimas yra rūgštus. Eterinis aliejus yra išgaunamas būtent iš odelių.
Ką daro?
Bergamotė yra labiausiai žinoma dėl savo kvapniųjų sąvybių (turbūt nėra arbatos gamintojo, kuris nenaudotų šio eterinio aliejaus). Bet taip pat jis yra ir labai vertingas:
- Aromaterapijai: Bergamočių eterinis aliejus yra labai populiarus dėl savo raminančio poveikio, todėl gali tiesiog įlašinti kelis šio eterinio aliejaus lašus į bet kokią ‘bazę’ – kūno losjoną, šampūną ar kitas kosmetikos priemones.
- Odai: Bergamočių eterinis aliejus turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Dėl to jis yra veiksminga spuogų gydymo priemonė – gali tepti tiesiai ant spuogų su baze sumaišytą bergamočių eterinį aliejų ir palikti per naktį. Labai svarbu nenaudoti jokių eterinių aliejų prie tiesioginių saulės spindulių! Taip pat gali įlašinti kelis lašus į vandenį arba mėgstamą veido prausiklį – gausi ne tik malonų kvapą, bet ir teigiamą poveikį.
- Plaukams: Bergamotės entuziastai (ir žmonės, mėgstantys minkštus, švelniai kvepiančius plaukus) prisiekia šio eterinio aliejaus gebėjimu sušvelninti ir prisijaukinti garbanas. Bergamočių aliejus taip pat gali raminti sudirgusią galvos odą. O ir naudoti super paprasta – įlašink kelis lašus į savo įprastą šampūną. Taip pat gali pasidaryti su juo plaukų kaukę – sumaišyk kelis lašus su šaukštu bazinio aliejaus ir įmasažuok jį į galvos odą (gali palikti šią aliejinę kaukę per naktį). Nuostabus kvapnus ritualas!
- Stresui: 2015 m. Japonije atliktas tyrimas su moterimis parodė, kad garinant bergamočių aliejų sumažėjo nerimo ir nuovargio jausmas. Labai panašūs rezultatai aprašomi ir 2013 m. straipsnyje – aromaterapija su bergamočių eteriniu aliejumi gali palengvinti depresiją, nerimą ir kitus nuotaikos sutrikimus.
Kada ir kam naudoti?
- Odos priežiūrai: aknė, pūslelinė, egzema, vabzdžių įkandimai, riebiai veido odai.
- Kvėpavimo sistemai: burnos infekcijos, gerklės skausmas, angina.
- Virškinimo sistemai: pilvo pūtimas, apetito praradimas.
- Imunitetui: peršalimai, karščiavimai, infekcinės ligos.
- Nervų sistemai: nerimas, depresija, stresinės situacijos, atgaivina ir pakylėja.
Bergamotės eterinis aliejus dažnai naudojamas kaip kvapioji medžiaga – itin populiarus kosmetikos ir kvapų pramonėje. Taip pat plačiai naudojamas kulinarijoje. Vienas populiariausių ‘valgomų’ bergamotės eterinio aliejaus variantų – Earl Grey juodoji arbata.
Atsargumo priemonės
Bergamotės eterinis aliejus yra fototoksiškas – gali reaguoti užlašinus tiesiogiai ant odos. Todėl reikia ypatingai atsargiai naudoti išoriniam vartojimui. Taip pat mes nerekomenduojame jo tepti gryno – visada geriau sumaišykite su pasirinktu baziniu eteriniu aliejumi.
Ir primename, kad norimą efektą pasieksi tik naudodama kokybiškus eterinius aliejus.