Būdai stiprinti savivertę ir pasitikėjimą savimi

Mums labai patinkanti mintis iš dažnos psichologinės knygos – kad visas mūsų gyvenimas yra mūsų suvokimas apie mūsų gyvenimą (galbūt kitais žodžiais išreikšta). Bet iš tiesų – argi ne taip? Kur mes matome laimę, ar mes matome laimę, kuo mes džiaugiamės, dėl ko mes liūdime, kur mes sudedame akcentus, dėl ko mes darome tragediją ir t.t. – visur yra MŪSŲ suvokimas. Vienas dėl atleidimo iš darbo padarys pasaulio pabaigą, o kitas nuspręs, jog tai gera proga naujai pradžiai, vienas dėl sudaužytos mašinos ilgai krimsis, o kitas sakys – tai tik daiktas, vienas ilgai ir nuobodžiai fokusuosis į savo išvaizdą ir kaip jis (na ar ji) atrodo, o kitas (ne ką gražesnis) nuspręs gyvent ir džiaugtis tuo, ką turi, vienas užsidės kokį grand tikslą uždirbt milijoną, o kitas džiaugsis laimėtu euru loterijoje ar pražydusiais žiedais pas kaimynę vazone..

 

Meilė sau. Nuotrauka: Hakeem James

 

Tad viskas yra iš tiesų tai, ką mes manome apie viską 🙂 tas pats ir su saviverte bei pasitikėjimu savimi – iš tiesų tai yra mąstymas apie save. (Čia rašėme plačiau apie tai kas yra savivertė) Tiesiog kai kurių žmonių arba reikalavimai sau per dideli, arba savęs įsivaizdavimas per prastas, arba ir tas ir tas, arba dar šimtas priežasčių – bet tiesiog save mato per prastai, per daug save lygina su kitais ir apskritai savo įvaizdį griauna…prieš pačius save.. todėl šiandien bandysim surašyti rastus įdomesnius, mūsų naudojamus ar rekomenduojamus būdus kaip pradėti tvarkytis su vidaus demonais ir statyti savo savivertę ir pasitikėjimą savim ant kojų:

  1. Vėl grįžtam prie mūsų neseniai nagrinėtos knygos – Geros nuotaikos vadovo. Iš esmės visų pirma reikėtų suprasti, ką blogai galvoji ir kokias mąstymo klaidas darai – kad tą padaryti, būtų gerai jas žinoti. Tad tinka ir kitokia knyga, tinka ir interneto informacija – bet mums prilipo „Geros nuotaikos vadovas”. Pagal jį galėtum puikiai įsivertinti savo klaidas. Pavyzdžiui, gal tu labai suabsoliutini savo mintis – tarkim „aš visada pridarau klaidų” – nei visada, nei ką, kai gerai pagalvoji, gal kokiam penktadaly atvejų ir po klaidelę įveli, bet gi ne tragedija. Gali pasigooglinti apie iracionalias mintis ir jų tipus, gali naudotis knyga, bet su pieštuku imk ir susirašyk savo „minusus”, o tada kritiškai juos įveik. Tiesiog daryk lyg dialogą su savim kaip kad mūsų pavyzdyje.
  2. Nustok su savim kalbėti šlamštukų kalba – bet kokios bjaurios mintys nebeturi rasti kelio tau į galvą, o jei rado – neleisk joms ten veistis. Net nepradėk su savim dialogo, jei esi blogai nusiteikusi. Tik išgirsti „tu IR VĖL suklydai”, „oho, kaip „gražiai” šįryt atrodai – gerai, kad vakar vakare persivalgei”, „kokia tu šlykšti” ir bet kokios kitos nuodingos mintys EINA LAUK.
  3. Rask savo kodinį sakinį, kuris tau padės įkvėpti save. Tai gali būti ir „tu ESI nuostabi”, „šiandien aš skleisiu teigiamą energiją”, „šiandien aš būsiu tiesiog moteris” ir pan. – ne visi sakiniai vienodai visas užkabina – drąsiai susigalvok kokį tik nori, kurį galėtum panaudot kaskart išgirdus šlamštukus arba pajutus slogesnę nuotaiką. Tiesiog primink sau į pasaulį žiūrėti gražiai.
  4. Išsikelk tikslus – BET ne šiaip nerealistiškus ir reikalaujančius tobulumo, o mažiukus. Tarrrrkim imam darbą – išsikelk ne „būti milijoniere” ar tapti Maximos finansų direktore (nors viskas įmanoma, bet kad prie tokio tikslo uždėtum pliusiuką reikės ilgoookai palaukti). Tad mintyse pagalvok apie savo didįjį tikslą ir suskaidyk jį į kuo mažesnius tiksliukus, prisigalvok kokių tik nori papildomų žingsnelių, kurie tau padėtų eiti pagrindinio tikslo link, bet kartu būtų ne taip sunkiai įveikiami. Tarkim tikrai nori pakilti karjeros laiptais ir uždirbti daugiau: gal padės tokie punktai kaip: visas ataskaitas šiemet atiduot laiku?, surasti papildomus 10 klientų?, baigti papildomus kvalifikacijos kursus?, išmokti dar vienos kalbos, kuria kalba tiekėjai arba klientai, pagrindus? (šį tikslą dar galima skaidyti į pradėti lankyti kalbos kursus ir pan.), pasikalbėti su vadovu apie galimybe kilti karjeros laiptais?
  5. Priimk komplimentus teisingai – jei pagyrė tai padėkok (ir mintyse dar dvidešimt kartų sau primink), o ne „baik tu, aš iš tikrųjų stora, čia tik su šita suknele atrodau liekniau”. Ir nebijok sau ir kitiems sakyti komplimentus! (straipsnis – čia)
  6. Nustok save lyginti su kitais – jie nėra tu, tu nesi jie. Jie niekada ir nebus tokie kaip tu, o tu – kaip jie. Tuo mes ir nuostabūs, kad esame skirtingi. O bet kokie lyginimai (kilogramų, draugų skaičiaus FB, rūbų, mašinų, darbų, vaikų, vyrų, rankinukų ir batų, dantų baltumo ir pan.) – yra šlamštukai. Juos iškart reikia tildyt. Kai pagalvoji tai čia yra darželio lygio mąstymas: „o mano lego didesnis :P” tik suaugusių lygiu, velniop visa tai. Tu esi Tu.
  7. Sėsk ir pasidaryk sąrašą dalykų, kurie tau sekasi – ir pradėk daryti juos. Sekasi piešti? Pradėk piešti: draugams atvirukus Kalėdoms, vaikams piešinius į kambarius, močiutei ant sienos natiurmortą, užsirašyk į piešimo būrelį, patinka ir sekasi bėgioti? Pradėk treniruotis ir užsirašyk į kelias varžybas, arba susigalvok įveikti kažkokius maršrutus. Pasirodo žmonės taip lengviau sau uždeda pliusus – už tai, ką daryti mėgsta ir kas jiems sekasi. Taip mažais pliusiukais pagyvinsi savo pasitikėjimą ir savivertę.

Labai rekomenduojame paskaityti interviu su pokyčių konsultante Lina Mieliauskiene, kur taip pat nemažai kalbėjome apie savivertę ir jos ugdymą. 

 

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur