Nerimas yra jausmų mišinys, kai gali jausti baimę, jaudulį, nervingumą, nuogąstavimą. D. Barlow apibrėžia, kad nerimas yra orientuotas į ateitį ir yra susijęs su žmogaus baime ir/ar nenoru susidurti su galimais ateities įvykiais ar būsenom, baime, jog nesusidoros, yra ‘nepakankamas’ toms ateities situacijoms.
Nerimą mes visi jaučiame tam tikrais gyvenimo momentais ar etapais, tačiau kai kurie žmonės yra labiau linkę nerimauti, jų nerimas yra gilesnis, trunka ilgesnius laikotarpius gyvenime ir dažniau kartojasi. Jei kyla mintis, kad perdaug ar per dažnai jauti nerimą – laikas kreiptis į šeimos gydytoją ar pas psichologą, kad specialistas įvertintų Tavo būklę – šiek tiek nerimo yra absoliučiai normalu, tačiau jei jis pradeda keisti Tavo gyvenimą, pasirinkimus, matai, kad sprendimus pradedi priimti atsižvelgama į nerimą ir baimes, jauti, kad prastai jautiesi, esi pervargus, įsitempus dėl nuolatinio kamuojančio nerimo, laikas tiesiog kreiptis į savo srities profesionalus. Gali plačiau paskaityti, kaip monu.lt įkūrėja Milda kovoja su nerimu, kokių priemonių imasi ir kas jai padeda.
Nerimas nėra šių laikų naujiena – mūsų protui ir kūnui yra visiškai normalu nerimauti, nerimaudavo ir mūsų protėviai dėl to, kad nesumedžios maisto ar užpuls gretimas kaimas. Nerimaujant žmogui padažnėja pulsas, pradeda skirtis prakaitas, padidėja jautrumas aplinkai, išsiskiria adrenalinas -> ir tai yra sveika organizmo reakcija, kaip ir minėtam pavyzdyje – nerimauji, kad artėja puolimas, kūnas ruošiasi ekstremaliai situacijai, padeda mums būti pasiruošusiems. Tačiau šiandien nerimo sutrikimas yra viena dažniausių psichologinių diagnozių JAV, Lietuvos statistikos, deja, neradome. Gyvenimas dideliame tempe, su milžinišku informacijos srautu, stresu, įvairiomis atsakomybės ir rolėmis, kokybiško poilsio trūkumu, prasta mityba, neteisingu miego ritmu veda prie vis daugiau padidėjusį nerimą išgyvenančių žmonių.
Nerimas kaip simptomas
Nerimas yra vienas iš tokių sutrikimų simptomų:
- panikos atakų,
- kai kurių fobijų,
- potrauminio streso sutrikimo,
- socialinio nerimo sutrikimo,
- …
Pagrindiniai nerimo sutrikimo simptomai
(plačiau – straipsnyje ‘Kaip pajausti nerimą? Nerimo simptomai‘):
- neramumas, jausmas lyg tuoj kažkas nutiks;
- nekontroliuojamas jaudinimasis;
- padidėjęs irzlumas;
- susikaupimo problemos;
- miego sutrikimai;
- gali pradėti trūkti oro;
- atsirasti jausmas lyg sutrauktų skrandį;
- galvos skausmas;
- pykinimas ar viduriavimas;
- nuovargis ir pervagimas;
- apatija;
- gali atsirasti odos problemų;
Taigi, jei įprastas nerimas yra normalu ir mes visi jį laikas nuo laiko išgyvename, kai nerimas perauga į nerimo sutrikimą – tai stipriai pradeda trukdyti kokybiškai gyventi, o problema turbūt tame, kad ilgą laiką sunku pripažinti, jog kažkas yra blogai, atrodo tai tiesiog etapas, praeis, tai tik jaudinimasis, tereikia susidėliot mintis, toks gyvenimas,.. Vietoj to, kad laiku kreiptųsi į specialistus, žmogus stumia save artyn prarajos, vietoj to, kad padarytų esminius pokyčius gyvenime (mityba, poilsis, miego režimas, darbo pokyčiai, psichoterapija,..), žmogus toliau save spaudžia – kadangi sunkiau susikaupti, dar daugiau dirba ir stengiasi darbe, kadangi padidėjęs irzlumas, atsiranda dar daugiau kaltės šeimos santykiuose,..
Pagrindinės išskiriamos nerimo priežastys
(plačiau straipsnyje ‘Kas sukelia mums nerimą? Nerimo šaltiniai‘):
- genetika;
- aplinkos stresoriai;
- medicininkai faktoriai (kitos ligos, vaistai,..);
- hormonų sutrikimai ar pokyčiai;
- traumuojantys įvykiai;
- žalingi šeimos santykiai;
- priklausomybę keliantys vaistai, narkotikai, alkoholis,..
Svarbiausia suvokti – nerimą jaučiam visi, tiesiog kartais jis pradeda trukdyti. Taip pat svarbu įsisąmoninti – nereikia dramatiškų gyvenimo įvykių, kad reiktų ieškotis pagalbos, kartais nerimas kyla, pavyzdžiui, dėl auklėjimo ypatumų: jei vaikystėje buvo dažnai kartojama, kad verkti negalima, emocijos buvo menkinamos ir skatinama greičiau nusiraminti, gali būti, kad nerimas kyla būtent iš nuslopintų ir visdar kasdien slopinamų emocijų.