Nerimą gali kelti vidiniai faktoriai ir išoriniai. Taip pat tam tikrų vaistų vartojimas, bet šiandien straipsnis būtent apie išorines nerimo priežastis ir tas, kurias susikuriame savo galvoje.
Kas galėtų būti Tavo nerimo priežastimi?
- stresas darbe
- santykių problemos
- per greitas gyvenimo ritmas
- neteisingi miego įpročiai
- stresas moksluose
- stresas dėl šalies ar pasaulio aktualijų (pandemija yra puikus pavyzdys)
- finansinis stresas
- stresas dėl traumų, nelaimių ar įvykių paveikusių Tave ar Tavo artimuosius
- visuomenės spaudimas
- stresas dėl savo vaidmenų nevykdymo
- stresas dėl normų neatitikimo
- socialinių tinklų stresas
- stresas dėl šeimos praeities
- stresas dėl pokyčių šeimoje (kad ir tokių teigiamų kaip vaiko gimimas) – užteks kalbėti apie vaiko gimimą tik kaip apie nuostabiausią gyvenimo įvykį – taip, tai yra absoliučiai nuostabu, bet tai sukelia ir labai daug streso bei nerimo šeimoje, milžiniškus pokyčius gyvenime.
Žinai, kas svarbiausia – kad didžioji dauguma iš šio sąrašo yra iš tiesų tik mūsų galvoje. Esi ne kartą skaičiusi ar girdėjusi – mūsų gyvenimas yra tai, ką mes apie jį galvojame, kokią reikšmę suteikiame gyvenimo įvykiams, pokyčiams, faktoriams ir aplinkybėms. Tad iš esmės, deja, gyventi be streso ir nerimo turi pradėti būtent TU. Ir tas Tau tikrai nepavyks. Bet Tu privalai bandyti ir vėl. Tikrai nebus taip, kad vieną dieną nuspręsi, jog Tau nuo šiol nebesvarbu, ką galvoja kiti, kiek spaudimo Tau sukelia naujas vadovas, kiek Tu nespėji namuose, ir apie tai nebegalvoti Tau pavyks – nepavyks. Bet bandyti gali ir jei bandysi pakankamai dažnai ir atkakliai – tada Tau pavyks.
Geriausias būdas pradėti – savęs pajautimas. Jau rašėme straipsnį apie nerimo simptomus – kūno siunčiamus ženklus. Bandyk pajausti – kada nerimauji, dėl ko, apie ką galvodama nerimauji, šalia kieno būdama nerimauji, po kokios veiklos ar per kokią veiklą nerimauji – ir keisk, veiklas, žmones, darbą ARBA požiūrį į juos. Jei matai, kad pascrollinus instagramą tą dieną, o gal ir sekančią pradedi nerimauti dėl savo išvaizdos / įvaizdžio / finansinės padėties / karjeros -> na nebesek to instagramo arba jį išsivalyk ir pasilik sekamus tik tuos, accountus, kurie padeda Tau kaip tik jaustis geriau ar įsikvėpti. Jei galvoji, jog nesi ten, kur norėtum būti, ne tiek uždirbi, ne tą dirbi – gerai pagalvok, kodėl Tu esi ten, kur esi, ką gali pakeisti, kas yra įmanoma, ką patartum draugei -> visada yra išeitis. Nerimauji dėl santykių su antrąja puse – ar gali nekreipti dėmesio? kiek tikrų problemų yra šeimoje? ar tikrai pakankamai ilgą laiką esate krizėje? ar bandėte porų psichologą? ar Tu jau bandei psichoterapiją? kiek iš tikrųjų stengeisi kalbėtis, o ne kaltinti? o gal reikia priimti rimtus sprendimus, bet Tu to vengi ir vis atidėlioji? Skaitykite daugiau apie tai, kas privertė monu.lt įkūrėją Mildą keisti požiūrį į nerimą bei įpročius ir kaip būtent jai tas pavyko (gal pasisemsi įkvėpimo).
Gyvenimas yra vienas. Vienas. Laikas bėga. Pradėkime mokytis jausti, keisti perspektyvą, pažvelgti kitu kampu, išjausti, ko nori ir ko reikia Tau. Mylėk save kasdien.