Ar kava sveika?

Apie kavą sklando labai daug įvairiausios informacijos. Ir tikrai vieni mano, kad kava yra nesveika, kiti – jog sveika, treti pasidalinę pusiau – daug nesveika, o mažai sveika. Dar yra ir ketvirti, kurie prieš kavą su pienu, bet už paprastą juodą. Ir turbūt dar įvairiausių nuomonių pilna. Tad šis straipsnis apie kavą – bandysim kažkaip sudėliot visus taškus ant i. 🙂

Kodėl kava sveika?

 • kava turi antioksidantų. Ir dar viena gera žinia – kavos antioksidantus kūnas labai lengvai pasisavina. Ir statistinis faktas – Vakarų pasaulyje kava mityboje suteikia daugiau antioksidantų nei daržovės ir vaisiai kartu sudėjus. Nėra ko džiaugtis, nes reiškia, jog tiesiog valgoma mažai vaisių ir daržovių.
 • kava – sveika Tavo kepenims. Tarkim net 20% sumažina riziką susirgti kepenų ciroze, 2 puodukai per dieną sumažina 40% kepenų vėžio riziką.
 • veikia kaip antidepresantas. Tačiau tai nereiškia, kad jeigu liūdna – pradėk gerti po 6 puodelius kavos per dieną.
 • kava gerina smegenų funkciją: gerina atmintį, reakcijos laiką.
 • aišku suteikia energijos;
 • mažina riziką susirgti II tipo diabetu;
 • kava greitina medžiagų apykaitą, tyrimai rodo, kad pagreitina nuo 3 iki 11%.
 • kava degina riebalus, tačiau ilgai ir dažnai geriantiems kavą efektas dingsta.
 • kava turi vitamino B2, B5, B3, kalio, manganio, magnio.
 • kava nesukelia širdies ligų. Buvo atlikta tyrimų metaanalizė, kuri apėmė 36 tyrimus (viso daugiau nei 1.200.000 žmonių), kuri parodė, kad žmonės, kurie išgeria 3-5 puodelius kavos per dieną turi mažiausią šių ligų riziką.
 • geriantys kavą turi mažesnę infarkto riziką;
Kava. Nuotrauka: Cottonbro

Taigi kava tikrai yra sveika. Netgi oficialiuose valstybinio lygio rekomendacijos jau užsimenama, kad ne tik kava nekenkia, bet ir yra sveika. Bet – turėkim omeny, kad kalbame apie paprastą juodą kavą. Visi šie dalykai puikiai galioja jeigu geri juodą kavą, tačiau sumažėja jei geri Mochą, Caramel Machiatto ir panašius gardžius kavos gėrimus. Beje filtruota kava (ne senu geru būdu tiesiog užpilta puodelyje) yra sveikesnė. Nefiltruota kava yra siejama su didesniu cholesterolio kiekiu kraujyje.

Kava ir miegas – žmonės, kurie turi miego problemų turėtų pagalvoti apie kavos gėrimą, nes kava tikrai daro įtaką miegui. Taip pat ir nėščiosios – būtinai pasikonsultuokit su gydytoja ar Jums galima ją gerti.

Kava ir “sisiojimas” – yra manoma, kad kava yra skysčius varantis gėrimas. Iš dalies taip ir yra – kava tikrai šiek tiek skatina šlapintis, bet ji tikrai nesukelia dehidratacijos. O jei dar tiksliau – tik didesni kiekiai kavos tikrai veikia kaip diuretikas (didesni kiekiai – 500-600 mg kofeino, 1 puodukas – 95 miligramai kofeino).

Kava ir…”kakojimas” – na nepykit, bet kas jei ne monų monai pakalbės apie tai. Taigi jei išgėrus kavos Tu užsinori į tualetą… rimtesnio reikalo – esi ne viena. Tikslus mechanizmas neaiškus, bet panašu, kad kofeinas stimuliuoja žarnyno judesius taip pastumdamas ir paskatindamas atsikratyti…”kako”.

Kava ir vitaminai – taip, kava tikrai neturėtų būti “užgeriami” vitaminai. Žinom, kad niekas jų ir neužgeria kava, bet iš esmės vis tiek geria vitaminus.. ryte ir kavą… ryte. O kava gali sutrikdyti kai kurių vitaminų ir mineralų įsisavinimą. Kaip ir beje bet koks kitas kofeino turintis gėrimas.

Taigi kava sveika, kava vis tik nėra stiprus diuretikas, kava gali nuvaryt tave į tualetą rimtesnio reikalo ir geriau gerti filtruotą kavą. O sveikiausia ji išvis tiesiog juoda.

Taip pat kviečiame paskaityti ir apie kavą kitu kampu, ką apie ją kalba ajurveda? 

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur