Dienoraščio rašymas norint sumažinti nerimą ir stresą

Dienoraščio rašymas yra viena paprasčiausių savipagalbos priemonių:

  • nebrangi,
  • lengvai suprantama,
  • greit pritaikoma (nedaug čia reikia išmokti),
  • taisyklės aiškios,
  • padeda greitai,
  • lengva išbandyti,
  • prieinama bet kokioje vietoje (tikrai nebūtinai namie),
  • nedaug užima laiko

Ar kada jauteisi lyg galvoje virtų daugybė minčių? Nervuojies, galvoji, nerimauji ir niekaip iš to neišeini, vis grįžti į tą patį tašką, vėl plokštelę suki iš naujo? Dienoraščio rašymas turi kelis esminius privalumus:

  • Dienoraščio rašymas gali padėti ir padeda susidėliot mintis – suprasti geriau patį įvykį, situaciją, kito žmogaus poziciją ar žodžiaus, savo paties jausmus, savijautą ir mintis;
  • Dienoraščio rašymas aiškiau parodo mąstymo klaidas – labai gerai išdėliotos mąstymo klaidos yra Geros nuotaikos vadove, bet daugkas yra ir sveiku protu suvokiama – iš šono (arba juodu ant balto) situacija atrodo kiek kitaip, gali pamatyti, kur perdedi, kur personalizuoji, kur iš tiesų yra Tavo kaltės, kur visiškai nėra ir turėtum situaciją paleisti;
  • Padeda rasti nuolatines nerimo priežastis ir pasikartojančius stimulus – rašant kiekvieną dieną ar beveik kasdien gali stebėti kaip kinta Tavo nuotaikas, kas labiausiai jas įtakoja, kurie žmonės labiausiai Tave išmuša iš vėžių, kokie darbai, užduotys, problemos labiausiai Tave sunervuoja – pagal visą šią informaciją gali keisti savo įpročius, dienotvarkę, planus, bendravimo ryšius ir sumažinti nerimą savo gyvenime;
  • Nuramina emocijas – smegenų skanavimas prieš, per ir po dienoraščio rašymo parodė, kad išliejus mintis ant popieriaus, sumažėja ir nurimsta organizmo emocinė reakcija;
  • Vienas Naujosios Zelandijos tyrimas su 49 suaugusiaisiais po biopsijos parodė, kad dienoraščio rašymas gali padėti ir fiziškai gyti – rašiusieji dienoraštį gijo greičiau nei nerašantys.
  • Padeda susidėlioti prioritetus, grįžt į save, prisiminti savo vertybes.
  • Sukuria progą kalbėti su savim pozityviai – iš tiesų veikia, rašant tikrai neprirašysi tiek neigiamų minčių, kiek kartais jų sukasi galvoje, už vieną klaidą gali save plakti kelias dienas, o surašius viską ant popierius gerokai lengviau tampa save paguosti, suprasti, užjausti, nuraminti – grįžtu prie to, kad iš šono (ar juodu ant balto užrašyta) situacija atrodo ne tiek grėsminga / tragiška / baisi kiek galvoje.

Daugybė žmonių šiandien kenčia nuo nerimo, ir nors sveikas, retai nutinkantis nerimas yra gerai, tačiau šiandien dažnas žmogus gyvena su perdaug nerimo, JAV ši problema yra priskiriama prie dažniausių psichologinių problemų. Daugiau apie nerimą gali paskaityti šiuose straipsniuose: Kas yra nerimas? / Nerimas – kaip jį įveikti? / Kaip pajausti nerimą? Nerimo simptomai. 

Dienoraščio rašymas yra vienas iš būdų sumažinti streso ir nerimo savo gyvenime. Kaip reikėtų rašyti dienoraštį? Iš esmės tikrai nėra griežtų taisyklių, yra tik kelios rekomendacijos:

  1. Labai gerai rašyti dienoraštį kasdien – tada nerimo priežasčių, minčių nesikaups, nes jas išliesi ant popieriaus kasdien.
  2. Nusistatyk limitą– vienuose šaltiniuose rekomenduojama 15 minučių, kituose 10 minučių – gali nusistatyti ir pagal save, tačiau pasėdėti, kad ir prieš tuščią popieriaus lapą bent kelias minutes sveika – mintys vistiek pradeda pačios ateiti.
  3. Rašyk bet kur – nebūtina turėti dienoraščio, gali kasdien rašyti vis kitur (nebent nori sekti savo įžvalgas), gali turėti dienoraštį, gali turėt sąsiuvinį stalčiuje ar užrašų knygelę rankinėje;
  4. Gali turėti ritualą vakare – aprašyti tos dienos įvykius ir mintis, tačiau gali rašyti ir nelaukiant vakaro – jei tik matai kylant nerimą ir stresą, gali prisėst ir užrašyt – patikėk, kartais išlenda tokios priežastys, kurių iš pradžių net nepagalvoji;
  5. Nesijaudink – nei dėl klaidų, nei dėl minčių, nei dėl rašybos, kablelių, rašto ar dar kažko – rašai tik sau.
  6. Pajunk kūrybiškumą – jei tik nori, dienoraštis gali būti pilnas spalvų, paveikslelių, pabraukymų įvairiom spalvom, kūrybinio rašymo elementų – bet ko, kas Tau patinka, padeda išsiliet, padeda vėliau susivokt visoje savo minčių tėkmėje.
  7. Nepamiršk dėkingumodėkingumas yra nuostabus dalykas, kuris gali turėti didelį efektą Tavo gyvenimui, savijautai, pozityvumui. Įtraukti 3-5 gerų dalykų, nutikusių tą dieną, ar apskritai esančių Tavo gyvenime, paminėjimą dienoraštyje yra be galo paprasta, neužima laiko, o padeda lavinti Tavo pozityvumą.

 

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur