Meditacija – interviu su Indre Marija

Sporto mėnesį pratęsiame su meditacija. Mudvi net diskutavome, ar tai sportas, ar ne. Ir mūsų nuomonės išsiskyrė – Milda kategoriškai buvo už tai, kad meditacija jokiu būdu nėra sportas, nes jai tai buvo grynų gryniausias atsipalaidavimas, o kadangi mes meditacijoje buvome ryte (taip taip, būna ir tokie!), tai žinok Milda kokį dešimt kartų vos neužmigo 🙂 Tikrai taip – prisirelaksavo ji kaip reikiant. Tuo tarpu Dovilė buvo už tai, kad ir meditacija yra sportas, tik čia mankštiname ne kūno raumenis, o savo protą. Ir ji po meditacijos visai dienai pasikrovė tiek energijos (kaip tikrai po geros treniruotės), kad net ne vienai dienai, o dviems užteko! 🙂 Tai vat žinok ir tau būtinai rekomenduojam pabandyti! Nes kaip ir Indrė Straševičė (nerealiai fantastiška moteris, kuri ne tik draugiškai priėmė mus į Bodhi jogos studiją, bet ir atsakė į visus visus klausimus, ir pravedė meditacijos užsiėmimą!) sako – geriau medituoti bet kaip, nei visai nemedituoti. Tai mes iš savo patirties patariame, kad jau geriau tas pirmas kartas lai būna su profesionalu, o paskui tikrai drąsiai namie, lauke ar kur tik patogu.

O meditacijos užsiėmimai vyksta labai jaukiai ir ramiai. Susirinkome anksti ryte (juk minėjome, kad rytinė meditacija prasideda 7:00? 🙂 ) tokioje ramioje kvepiančioje salėje ir patogiai įsitaisėme. Trenerė Indrė patarė rinktis vietas prie sienos, tad greitai savo takelius nusitempėme iki artimiausios sienos. Tada dar gavome specialias kaladėles, įsipatoginome lotoso pozoje, užsimerkėme…. ir klausėme Indrės balso ir nurodymų. Atrodo paprasta, bet mintys vis lįsdavo į galvą – tad padirbėti reikėjo 🙂 O geriausia dalis buvo pabaigoje – kuomet Indrės balsas liepė atsigulti, atsipalaiduoti ir tik pajauti, kaip šiltas ir švelnus pledukas tave užkloja. Ech, relaksas ir protui ir kūnui 🙂

O jei dar kyla klausimų „kodėl medituoti?“ – atsakymus rasi šiame straipsnyje!

Indre, kaip atradai meditaciją ir kuo ji padėjo? Ir kaip dabar padeda?

Meditacija man padėjo. Padėjo turbūt būtų per menkas žodis nusakyti, ką man davė meditacija. Pažvelgus į save atgal, kol mano gyvenime nebuvo meditacijos, tik verkt norisi 🙂 Žinoma, juokauju, nors gal ir ne visai 🙂 Bet gyvenimas pasikeitė radikaliai. Medituoti pradėjau prieš 5-6 metus. Tuo metu buvau atviras nervų kamuolys. Nuolatinis nerimas, įtampa, žalingi įpročiai, nepamatuoti lūkesčiai artimiems žmonėms, nemokėjimas atleisti ir daaaauuuuggg pykčio. Maždaug tokia buvo mano dienotvarkė. Daugiau ar mažiau kažkurie elementai užpildydavo dieną.

Dabar viskas kitaip. Mano viduje gyvena tokia ramybė ir pusiausvyra, kad dažnai net pati save nustebinu. Niekas nebeerzina, o jei suerzina labai greitai suvoki, kas kaip kodėl, ką padarei ne taip ir po kelių minučių susierzinimo nebelieka. Taip ir su kitomis negatyviomis emocijomis. Atrodo taip paprasta jas sudėlioti į lentynas ir tiesiog leisti sau gyventi ir kitiems leisti būti tokiems, kokie jie yra. Dabar mano gyvenime kaip niekad daug veiklos, daug darbų, grafikas labai intensyvus, o viduje ramu. Išorė sukasi, o aš jaučiuosi lyg stovėčiau uragano centre, kuris manęs nepaliečia.

Ar medituoja ir tavo vyras?

Mano vyras medituoja labai retai. Jam kažkokiu stebuklingu būdu ir be meditacijos pavyksta išlaikyti vidinę ramybę :). Aš dar taip nemoku :).

Ar yra patarimas, kada geriausia medituoti? Ryte, vakare ar galima laiką pasirinkti pačiam?

Dažnai rekomenduojama medituoti ryte, nes tuo metu savo kūne galime natūraliu būdu greičiausiai padidinti seratonino (laimės hormono) kiekį. Vakare meditacija pakelia melatonino (miego ir poilsio hormono) kiekį, todėl žymiai pagerėja miego kokybė. Manau, kad norint pradėti medituoti svarbiausia yra pradėti! Daugelis norinčių pradėti medituoti tiek užtrunka tinkamo laiko paieškose, kad taip ir nepradeda. Jeigu jaučiate, kad norisi medituoti ir randate dienos metu ar vakare bent kažkiek laiko, išnaudokite jį prasmingai. Facebook’o ar naujienų portalų pertraukėlę pakeiskite į meditaciją.

Ar būtinai medituoti reikia sėdint toje tradicinėje lotoso pozoje?

Ne, tikrai nereikia lotoso pozos. Svarbiausia yra išlaikyti tiesų stuburą. Ir geriausia, aišku, yra sėdėti. Gulėti nerekomenduojama, nes dažnai žmonės užmiega – meditacijos metu kūnas labai giliai atsipalaiduoja, ir tada mes esame įpratę, kad jei jau guliu, atsipalaiduoju, tai jau laikas miegot 🙂 O sėdint, visai nesvarbu kokioje pozoje, rekomenduojama (nors tikrai užmiega žmonės ir sėdėdami, ir aš pati esu), kad stuburas būtų tiesus.

Kodėl svarbus tiesus stuburas?

Tiesus stuburas yra labai svarbus. Visų pirma, tada mūsų kūno sistema geriau veikia – kai mes sulinkstame iškart ir kvėpavimas pablogėja, nes užsispaudžia apatinė plaučių dalis. Ir kitas dalykas- iš energetinės pusės. Stuburu teka visa mūsų gyvybinė energija, ir jei mes sulinkstame, tai tiesiog kažkur ta energija nukrypsta į šalis ir negali kokybiškai pasiekti mūsų galvos, viršutinių centrų. Tad kai būna tiesus stuburas visa mūsų gyvybinė energija, visas potencialas gali tekėt per mūsų kūną ir per visą protą.

Sėdėjimas ant kėdės yra laikomas pačia nenatūraliausia žmogaus poza, nes žmogus nėra sukurtas sėdėti, jis yra sukurtas judėti – visą laiką jame kažkas juda, kažkas vyksta, o mes čia atsisėdam 8 valandoms ir tik pirštai kruta. Užtat labai svarbu vis pasivaikščioti ir pajudėti.

Kiek laiko turėtų užtrukti meditacija?

Nėra jokios taisyklės, kiek turėtų užtrukti meditacija. Jų yra labai daug, labai skirtingų, todėl ir trukmės labai skirtingos. Jei jaučiate, kad sunku išsėdėti meditacijoje, kad ir 10 minučių, pradėkite nuo 5 ir kas porą dienų pridėkite po minutę ar dvi. Svarbiausia – atsipalaiduokite ir mėgaukitės laiku sau ir savo vidinei ramybei.

Kur galima daryti meditacija?

Visur :). Namuose, darbe (apsimetant, kad jums reikia pamąstyti), vaikštant, valgant, mylintis, šokant, maudantis. Kiekvieną savo veiklą galima paversti meditacija, jei tik pilnai visą dėmesį paskirsite jai.

Ar meditacijai padeda muzika?

Rami foninė muzika padeda mums greičiau nurimti, atsipalaiduoti. O atsipalaidavimas yra būtinas meditacijos komponentas. Tad tikrai galite pasileisti švelnios muzikos, paklausyti jos, atsipalaiduoti.

Kokios pagrindinės meditacijos technikos? Ar rūšys?

Meditacijų pasaulyje yra labai labai daug. Labai daug skirtingų žmonių, todėl ir technikų daug įvairių, kad galėtumėte rasti tinkama savam etapui. Yra judesio meditacijos, kurių metu šokama, išsipurtoma. Valgymo, vaikščiojimo, emocijų paleidimo, mantros kartojimo meditacijos. Išbandykite įvairias ir atraskite savo. Jei jums netiko viena meditacija ar manote, kad medituoti yra sunku, vadinasi, per mažai meditacijų išbandėte.

Tu pristatai meditaciją kaip proto higieną. Kodėl?

Meditacija padeda apsivalyti mintis. Žmonės šiais laikais dažnai skundžiasi, kad juos kamuoja nerimas, stresas, įtampa. O realiai gi visi šitie dalykai atsiranda dėl mūsų minčių, nes mes galvoje susikuriame kažkokias problemas, prisigalvojame. Labai dažnai žmonės sako – atsigulu vakare į lovą ir negaliu užmigti, nes pergalvoju įvykius – ką galėjau kitaip padaryti, ką galėjau pakeisti arba pradeda projektuoti ateitį –kad padarysiu tą ir aną darbą. Ir meditacija padeda tą procesą suvaldyti. Nes kiti to proceso patys jau nebesuvaldo – sako lenda tos įvairiausios mintys ir nėra ką daryti su jomis – atrodo nori negalvoti, bet tik dar labiau ir dar daugiau minčių tada įsikabina galvoje. Meditacija išmoko to, kad mes galime sąmoningai suvaldyti savo mintis: pavyzdžiui jei noriu negalvoti apie blogus dalykus, tai net išmokstama nukreipti negatyvias mintis ir pozityvias mintis į save įsidėti. Ir tada nebelieka tos įtampos ir nerimo, nes žinai, kad tas nerimas ateina iš minčių. Viskas susikuria galvoje – kažką vis galvoji, pergalvoji. O joga juk ir sako – būk čia ir dabar. Tai vadinasi, jei aš vakare atsigulu į lovą, esu čia ir dabar, tai realiai gi aš tik guliu lovoj ir man belieka tik miegoti 🙂 Bet mes gi dar visko prisigalvojam, prisigalvojam – kažką vertiname, apšnekame mintyse. O meditacija sustabdo visus tuos dalykus ir apvalo.

Ar įmanoma pačiam išmokti medituoti?

Įmanoma. Labai daug internete galima rasti medžiagos, kaip reikia. Kas būna sunkiausia pradžioje – tai išmokti nuraminti protą – nes kai atsisėdi ramiai, tai tos mintys išvis pasipila – viskas lenda, kas neapgalvota. Tai pradžiai reiktų paieškoti kažkokių koncentracijos pratimų, kurie patartų kur nukreipti dėmesį, kaip susitelkti ar kažką vizualizuoti. Ir yra internete labai daug meditacijų visokių (tiek youtube, tiek visokių meditacinių programėlių), tai iš tikrųjų galima tikrai parsisiųsti, jei jau nėra galimybės ateiti į tokį mūsų užsiėmimą, kuriame medituojame kartu. Tikrai galima naudotis tuo, ir geriau daryti taip, nei išvis nieko nedaryti.

Nors pradžioje tikrai gerai yra ateiti į užsiėmimus, nes mes kai darome meditacijos kursus, jie būna mėnesio trukmės ir tada apie viską kalbame, mokinamės kaip pradėti medituoti. Aš pati labai ilgai užtrukau, kol išmokau medituoti, nes neturėjau mokytojo, nebuvo taip, kad ateini į kursus ir pasako, kad reikia atsisėsti tiesiai, kad būtų kūnui patogu, kad išmokintų susikoncentruoti į kažką, vizualizuoti kažką. O aš bandydavau pati – atsisėdu ir na turi išeiti ta meditacija 🙂 Vos ne savaime laukdavau, kad ateitų. Tai užtat labai gerai yra kursai, nes gauni tą visą reikalingą koncentratą. Medituoti yra tikrai lengva, tik reikia žinoti, kaip įeiti į tą meditaciją.

Kalbant apie tas pačias mantras, kaip ją kartoti reikia pagal reikalavimus teisingai. Nes meditacijos su mantromis yra geros ir kokybiškos, tiesiog reikia žinoti, kaip jas daryti. Tada mokinamės daryti čakrų meditacijas.

Ar galima blogai/neteisingai medituoti? Ar būna bloga meditacija?

Šiaip ne. Tiesiog nereikėtų kartoti dvasinių mantrų, kurių nežinome. Nereikėtų iš interneto traukti tų stiprių dvasinių meditacijų – ko nežinau, to ir nedaryti. Nes gali prasidėti tam tikri procesai, kur jau nebesuprasi, kas vyksta. Reiktų ieškoti, kad tai būtų raminančios, sąmoningumo meditacijos, kuriose stebim kvėpavimą, ar kažką vizualizuojame mintyse, ar net gi būna ėjimo meditacija-kur tiesiog stebi savo žingsnius.

Kas dažniausiai susirenka į meditacijos užsiėmimus? Vyrai, moterys? Jauni ar vyresni žmonės?

Amžiaus atžvilgiu spektras labai platus. Nuo studentų iki senjorų. Turbūt labiausiai ką pastebėjau, kad ateina žmonės, kurie patiria stresą darbe, turi problemų su nerimu, panikos priepuoliais, išgyvena skaudžias skyrybas. Na, čia retai pamatysi žmonių, kurie viskuo patenkinti gyvenime. Dažniausiai į meditaciją atveda patiriami sunkumai. Smagiausia, kad kai sunkumai iš šių žmonių išsikrausto, jie toliau tęsia praktikas :).

Meditacija pagal Indrę – kas tai?

Tai gyvenimo šokis, kokybė, ryškios spalvos, priėmimas, laisvė būti savimi. Tai išeitis iš problemų, kančių ir egoizmo.

Meditacija. Nuotrauka: Karolina Grabowska
Nemokamas siuntimas nuo 50 eur