Metų laikai ir psichinė sveikata

Šį kartą, monu.lt viešnia ir kviestinė autorė Eglė Tamašauskaitė„Jogos psichologija” įkūrėja, jogos mokytoja, kuri specializuojasi į jogos psichologiją ir psichinę sveikatą, taiko jogos terapiją ir trauma grįstą jogos praktiką (trauma informed yoga). Taip pat inicijuota dvasinė dūla, vedanti per tamsiają sielos naktį (dark night of the soul), Reiki praktikuotoja. Hipnoterapijos meistrė. Rasite ją instagrame @jogos_psichologija bei, apsilankykite jos svetainėje.

Kol vis dar už lango žiema ir pilkas dangus, vis laukiam saulėtų dienų ir pavasario. Argi ne taip?

Tai pakalbėkim šiandien plačiau apie psichinę sveikatą ir metų laikus. Ar tai turi mums įtakos ir kodėl mes išsibalansuojam iš gamtos ritmo ir kaip tai paveikia mūsų psichinę sveikatą?

Jei pasikeitus metų laikams pastebite savo psichinės sveikatos pablogėjimą, nesate vieni. Šiuo metų laiku, žiemą kuri net užsitęsia Lietuvoje, kartais ilgiau nei norėtus, daugelis žmonių pastebi sumažėjusios energijos lygį, nuotaikų kaitas ir depresijos požymius. Tai kodėl taip būna ir ką mes galime daryti, kad sau padėtumėme?

 Metų laikų kaita ir psichinės sveikatos kaita

Daugelis žmonių patiria tam tikrus nuotaikos pokyčius ir psichinės sveikatos pokyčius, kai sezonai keičiasi iš vasaros į rudenį ir ateina tamsusis žiemos sezonas. Kai šviesios paros valandų mažiau ir yra vėsiau, sunkiau išeiti į lauką ir padėti mūsų kūnams natūraliai reguliuoti cirkadinį ritmą (t.y. biologinis laikrodis, kuris per parą reguliuoja ir užprogramuoja organizmo fiziologines funkcijas), naudojant gamtos signalus. Be to, saulės šviesos trūkumas gali išeikvoti mūsų vitamino D atsargas, todėl gali sumažėti energijos lygis ir sumažėti serotonino kiekis (smegenų cheminė medžiaga, padedanti reguliuoti nuotaiką). Jei pastebėjote, kad jaučiatės liūdniau, daugiau miegate, turite mažai energijos ar jaučiate motyvacijos stoką, tai gali būti – ženklai, kad  patiriate sezoninius nuotaikų pokyčius.

Šiuo atveju padėti pagerinti savo nuotaiką ir ją subalansuoti bei atsisveikinti su sezonine depresija gali padėti:

  • Šviesos terapija;
  • Kuo daugiau bendraukite su kitais žmonėmis, draugais ir artimaisiais;
  • Reguliariai mankštinkitės;
  • Maitinkitės sveikai ir atkreipkite dėmesį į savo mitybą;
  • Laikykitės reguliaraus miego grafiko;
  • Rūpinkitės savimi ne tik fiziškai, bet ir emociškai;
  • Darykite tai, kas jums teikia malonumą;
  • Susikurkite savo ramybės burbulą, į kuri galite grižti mintimis bet kada ir bet kur;

Metų laikai ir jų dvasinė prasmė

Pokyčiai yra gyvenimo principas ir neatsiejama dalis. Taigi būtų naudinga, jei išmoktumėte numatyti pokyčius ir pasikliauti jais, kad mūsų gyvenimas būtų geresnis, tuo pačiu sumažinant bet kokį neigiamą poveikį ir pagerinti psichinę sveikatą. Gyvenimo šurmulyje gali būti nelengva pastebėti pokyčius, kurių reikia imtis, kad gyvenimas pagerėtų. Tačiau būtų geriausia, jei retkarčiais sustotumėte, kad pamatytumėte savo pažangą, susiplanuotumėte savo ateitį ir susikurtumėte reikiamus planus, kad gyvenimas būtų visavertesnis ir kokybiškesnis.

Metų laikai yra neatsiejama gyvenimo šioje Žemėje dalis. Tai veikia orą, vandenį, augimo procesą ir žemės ūkį; jie taip pat vaidina svarbų vaidmenį žmogaus nuotaikoje ir sąmonėje.

Pagal Ajurvedos mokslo ir Sāmkhya filosofiją visata (taigi ir žmonės) susideda iš 5 elementų (Mahabhutų) ir Sielos (Atmano). Žmogaus kūno ir proto kompleksas yra didesnio visuotinio makrokosmoso mikrokosmosas, todėl mus veikia ne tik 5 pagrindianiai elementai kaip vanduo, žemė, ugnis, oras ir eteris, bet ir visi 4 metų laikai, kuries labai stirpriai siejasi ir su elementais ir su mūsų vidine būsena.

Metų laikų pokytis pats savaime yra labai simboliškas, nes mums kalba apie natūralius mūsų planetos pasikeitimus ir gyvenimą apskritai. Tai taip pat nutiesia jungiamąjį tiltą tarp iš pažiūros paprastų mūsų kasdienio gyvenimo įvykių ir didesnių universalių  Visatos įvykių. Metų laikai sudaro ryšį tarp mikro ir makro egzistavimo lygių. Nagrinėdami metų laikų ciklus, galime atidžiau pažvelgti į savo gyvenimo ciklus ir pamatyti kaip tai mus veikia. Kadangi esame dalis gamtos ir jaučiame tuos pokyčius išoriškai judėdami per gamtos virsmo ciklus kartu, kodėl neįsiklausius į gamtą ir jos ritmą, kad galėtumėme sau padėti išgyventi šiuos natūralius pasikeitimus.

Mūsų protėviai gyveno labiau susilieję su gamta ir palaikydami gilų ryšį su ja, tai ir psichinės sveikatos pokyčiai nebuvo jaučiami taip stipriai. Šiuolaikinis žmogus patiria labai daug streso kasdienybėje ir jau labai ankstyvame amžiuje, tai ir visa nervų sistema yra įsitempusi ir po menkiausio pokyčio užtrunka kur kas ilgiau atsistatyti. Tai jei pabandytumėme daryti kaip mūsų protėviai – gyventi kartu su gamtos ritmu, o ne priešintis ir bėgti ar skubėti. Tai laikas sustoti, pailsėti ir sukaupti jėgas pavasariui ir vasarai.

Sakysi, nėra laiko ilsėtis darbai laukia, bet tada, kas tavęs lauks, kai susidursi su depresija, nerimo sutrikimais ar kitomis ligomis, tada tai tikrai atsiras laiko, tik jau tavo tiek fizinė, tiek nervų, tiek emocinė sistema bus perdegus.  Mes įpratę gydyti ligą ar iškilusią žaizdą, bet ne rūpintis savimi, kad taip neatsitiktų. Tai gal laikas keisti požiūrį į visą tai, ką manai?

Keletas gerų liaudies posakių, kurie atneša daug išmities : „Laikas sėti ir laikas pjauti” arba „liūdėti vakare ir džiaugtis kitą rytą”.

Panagrinėkime giliau metų laikus ir kas vyksta gamtoje visais sezonais

Eglė Tamašauskaitė Jogos Mokytoja

Kiekvienas sezonas turi savo simboliką, atributiką ir temų rinkinius. Galime pradėti nuo šiuo metu vyraujančio sezono: žiemos. Šalta ir tamsu – tai laikas, kai didžioji dalis gamtos pasaulio pereina į žiemos miegą. Atrodo, kad veikla sustoja, ir visur prasiskverbia ramybė.  Žiema – tai laikas išanalizuoti ir apgalvoti savo veiksmus. Pamąstyti apie praėjusius metus ir ko išmokome. Suprasti kur toliau judėsime, ką pasiekėte ir apie ką turėtumėte pagalvoti ateinančiais metais. Pats laikas planuoti savo tikslus ir kurti planą, kad juos įvykdyti. Taip pat puikus laikas praleisti su šei

ma ir artimaisiais. Daugelis žmonių  žiemos sezoną gali jaustis liūdni ir prislėgti. Tačiau visada atminkite, kad po tamsos ateis šviesa ir pavasaris. Tai labai puikus laikas medituoti ir nuraminti mintis bei protą ir pasiruošti kitam ciklui.

Gyvenimas tikrai yra įdomi ir šiek tiek nenuspėjama kelionė, tačiau ji turi savo dėsningumų. Metų laikų simboliai įžemina mus, kai gyvenime visko per daug. Jie mums primena, kad visatos cikliškume niekas nėra atleistas nuo nieko. Viskas ir visi praeina per tai  ir vėl atsinaujina. Ir tada pasirodo naujo gyvenimo, atjaunėjimo ir atgimimo sezonas: pavasaris.  Tai pereinamasis metų laikas, kai mažėja šaltis ir tamsa, o Žemę užklumpa atgimimo liūtys. Vėl pradeda šviesti šviesa, vėl išnyra gyvūnai, o augalai ir gėlės pradeda skleistis. Šiuo metų laiku viskas atsinaujina. Tai tiesiogiai kalba apie mūsų mentalitetą. Pavasaris – metas leistis į naujas keliones ir su šviežiomis idėjomis pradėti naujus projektus. Kalbant apie fizinius simbolius, pavasaris yra gausus jų: pagalvokite apie gyvūnus ir jų mažylius, šviežias naujas gėles, kiaušinius kaip vaisingumo simbolius Velykų atributikoje, vaivorykštes ir pastelines spalvas.

Kitas ciklo laikas yra karštas ir ugnies elementas- vasaros sezonas. Saulė mus maitina ir palaiko gyvybę visoje Žemėje, suteikdama mums puikų orą mėgautis nuostabia gamta. Dienos ilgesnės, o naktys šiltos ir svetingos. Vasarą mums nereikia slėptis, žiemoti ar ilsėtis, kaip tik šis sezonas apie išnaudojima tos sukauptos energijos per žiemą, darymą ir įgyvendinimą visų tikslų ir projektų. Gyvenimas yra atvira knyga, kurios nuotykiai laukia už kiekvieno kampo. Džiaugsmas, išraiška, veiksmas: tai tik keli žodžiai, kuriuos galima susieti su šiuo sezonu. Apskritai vasara mums primena apie gyvybingumą ir jaunatviškumą, esantį kiekvieno širdyje ir sieloje. Kai bandote klasifikuoti vasaros simbolius, pagalvokite apie viską, kas skleidžia džiaugsmą, linksmybes ir gerą nuotaiką.

Pereinant į rudenį, orai pradeda šiek tiek vėsti. Pagalvokite apie tai kaip apie paskutinį gamtos pliupsnį prieš išnykstant žiemai. Gyvenimo srityje tai tarsi aukso amžius prieš mirtį. Mus supančios spalvos keičiasi į nuostabius raudonos, oranžinės ir geltonos spalvos atspalvius, kai augalai pradeda nykti. Gyvūnai pradeda kaupti atsargas žiemai, o žmonės pradeda derliaus nuėmimo procesą. Šiuo metų laiku tam tikra prasme turime įsivertinti ir mes ne tik fiziškai, bet ir emociškai ir energetiškai. Nuimamas paskutinis derlius ir vyksta daugumoje pasaulio šalių Padėkos šventės. Atėjo laikas dėkoti už tai, ką patyrėme per visus metus, ir pradėti nusiraminti bei ruoštis kitiems metams.

Ir tada ciklas prasideda iš naujo, gamta natūraliai juda juo be streso ir su ramybe. Tai visgi kas nutiko mums, kad mes tiek daug streso patiriam ir norim visada būti vasaros sezone ir „varyti” nesustodami visus metus, 24 valandas per parą?

Laikas sustoti ir grįžti prie ištakų ir senovės bei gamtos išminties. Kai materialūs daiktai ir pinigai negali mums nupirkti geros fizinės, psichinės bei emocinės sveikatos, tai tik dar vienas klausimas tau šiandien: tai kodėl tu vis dar bėgi nuo gamtos ir savo šaknų, jei atsakymas slypi čia, o ne materialiniame pasaulyje?

Apibendrinant noriu pasakyti, kad sezonų simbolika ir metų laikų kaita mums primena, kad reikia numatyti pokyčius ir prisitaikyti prie naujų dalykų, kad pagerintumėte savo gyvenimą ir jo kokybę bei sumažintumėte bet kokį neigiamą poveikį mūsų gerovei ir psichinei sveikatai – sielos sveikatai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Nemokamas siuntimas nuo 50 eur