O buvo taip – Milda išvažiavo penkioms dienoms į pasakišką Slėnio sodybą, pabūt su vaikais, padirbt, susikaupt, atsikvėpt, naujų idėjų pasisemt – žodžiu, pasiturbint:) prieš tai dar parašė sodybai – ar bus internetas? Taip, bus. Super, vaikus sumigdom, sėdim terasoj ir dirbam:) Atvažiuoja į sodybą…ir internetas yra, bet tik tarp dviejų liepų ir tik labai labai ribotas: veikia Viber’is ir Facebook messengeris:D bet nuotraukų nekrauna – tik žinutės ir kol jos suvaikšto ilgai trunka.. Ok, pasaulis nesugrius, būtinus darbus bus kas padarys, o Monų monai palauks.. Kadangi Milda nėra ta labai aktyvi facebookintoja-instagramintoja-delfintoja, tikrai galvojo, kad nieko tokio – o kaiiiiip pasaulis pasikeitė! Ta prasme tokioj situacijoj supranti, kad vis tik esi priklausomas nuo to mažo daikčiuko, nes tiesiog pirmą dieną tikrai jauties kaip…be kurios nors kūno dalies;)) imi parašyt draugei: ai, gi ryšys tik tarp tų dviejų liepų; imi pažiūrėt gal ką atsakė klientas: ai, gi ryšys tik tarp liepų; galų gale nori vyrui ar mamai nusiųst nuotrauką kaip vaikai žaidžia su kate…ir vėlgi – ryšys tik tarp liepų IR jis nuotraukų nepajėgia nusiųst:))) ta prasme, staiga lieki be labai didelės gyvenimo dalies ir ne tik darbo dalies: apskritai socialinio gyvenimo, netgi laisvalaikio dalies: kad ir elementariai vakare bediskutuojant su vyru nusprendi pagoolint kiek gi kainuoja sodybos netoliese…cha cha – ryšys tik tarp liepų ir neturi tiek kantrybės, kad laukt kol užkraus visą aruodo puslapį:))) ir taip dešimtkart per dieną pajunti, kiek tau reikia telefono..
Tad šio mėnesio iššūkis ir yra – diena be telefono:) Mudvi su Dovile pasirinkom sekmadienį – tą siūlom rinktis ir kitiems, bet aišku rinkitės pagal savo gyvenimo stilių, darbotvarkę ir t.t. – ir pamatysit kaip tą dieną pritrūksta to mažo daikčiuko:) net ir su draugėm susirašyt – smagu, gal ir nieko blogo – bet ar tikrai reikia tą daryt taip dažnai? Nes per tas kelias dienas Milda labai pasiilgo savo geriausios draugės ir be galo laukė susitikimo su ja GYVAI jau po atostogavimo be ryšio:)
Radome labai gerą paaiškinimą, kodėl žmonės apskritai tampa priklausomi nuo telefonų – ogi todėl, kad laiks nuo laiko telefone žmogus gauna ‘atpildą’ ar kitaip sakant ‘pamaloninimą’: kai kuriems tai naujas laiškas, nauja žinutė, kitiems tai įdomi informacija naujienų portale, tretiems pažįstamų nauja nuotrauka socialiniuose tinkluose ar koks naujas įdomesnis žaidimas. Nežinai kada tu gausi tą ‘atpildą’ ir pajausi mini malonumą, tad tikrini ir tikrini, panaršai, pasižiūri, peržiūri. Taigi jei jauti, kad 1) su telefonu praleidi nemažai laiko, 2) telefoną naudoji nuotaikos praskaidrinimui: parašyt draugui, pažiūrėt naujienų, paieškot, ką norėtum nusipirkti ir pan. 3) jauties neramiai, nesaugiai, nemaloniai jei telefono nėra šalia arba tarkim jo baterija nukrenta iki 10% – labai galimas daiktas, kad tikrai linksti link priklausomybės nuo telefono. Gal pabandyk save pastebėti ir taip kaip tarkim dietologės prašo susirašyt, ką klientas valgo, taip ir mes pasiūlysim – bandyt susižymėt, kiek laiko ir kiek kartų per dieną telefonas atsiduria tavo rankose. Ir net ir darbo klausimais – iš patirties žinom, kad jei tą mail’ą atsakysi po pietų ar vakare jo nepamatysi, o atsakysi išryt – tikrai niekas nepražus.
Tada galėsi pagalvot – ar tikrai tiek laiko nori skirti būtent telefonui? Ar ne geriau tą laiką skirti šeimai? Draugams? Naujai knygai? Savęs lepinimui? Sportui? Bet kam kitam, bet ne tam šviečiančiam ekranui? Būtina pabandyti pagyventi dieną – o gal gausis net visas dvi, kiekvieną savaitę be telefono – tiesiog kaip senais laikais, kai draugas paskambindavo laidiniu telefonu ir to visiškai pakako. Pamatysi, kaip gera net ir su vaikais būti absoliučiai visu šimtu procentų kartu, o ne laiks nuo laiko atseit tik porai sekundžių įlendant į telefoną atsakyt žinutės draugei. O kai pagalvoji apie ką tos žinutės? O jei tai socialiniai tinklai – kas atsitiks jei dalies naujienų nepamatysi? Jei nepamatysi naujos kolekcijos anonso? Arba, kad kaimynė Živilė gavo nuo vyro gėlių? Kai pagalvoji – anksčiau gyvenom be tokių smulkmenų, visiškai nereikšmingų dalykų IR buvo viskas gerai, viską, kas tikrai svarbu ir įdomu mes sužinodavom ir buvo gerai ir be gražių instagramo nuotraukų.
O mūsų patarimai kaip sumažinti telefono naudojimą:
-DIENA be telefono kiekvieną savaitę;
-Jokio telefono miegamajame (aha, tikrai vis dar yra toks senas išradimas kaip žadintuvas:))) Čia turėtų sparkiai pagerėti ir jūsų miegas, apie labai svarbią miego higieną kalbėjome čia.
-Jokio telefono bendraujant ir žaidžiant su vaikais;
-Jokio telefono valgant;
-Jokio telefono bendraujant su draugais;
-Gali pasiskirti, kad tarkim tą facebooką ar instagramą peržiūrėsi per pietų pertrauką po valgio ar ryte prie kavos, bet kad tai nebūtų šimtąkart per dieną tikrinimas, o kas naujo;
-Jei mėgsti socialinius tinklus – atfiltruok tuos žmones ar organizacijas, kurie tikrai įdomūs, kurių naujienos tau tikrai rūpi, ir kurie nešiukšlina (nekelia post’ų keliskart per dieną) ir pasilik tik tuos, kuriuos tikrai tikrai nori sekti;
-Ir po galais – jokio telefono vairuojant, čia jau net ir dėl saugumo priežasčių;
-Ištrink nereikalingus appsus;
-Kai Milda vienu metu gimus jos Onytei buvo užsikabinus už facebook’o ir kai suprato, kad jį tikrina tikrai tikrai ne kartą per dieną – ištrynė apps’ą, o internete pasidarė taip, kad kaskart einant į facebook’ą reiktų nuobodžiai surinkinėt el. pašto adresą ir slaptažodį – tada dar nusipirko porą lengvai skaitomų knygų, kurias vis turėdavo po ranka – laisva minutė ar kelios ir trauki knygą, o ne telefoną – naudos tikrai daug daugiau nei, kad pamatys, kad seniai matyta kursiokė pietauja mieste su savo drauge:DDD
-Suprask, kad pasaulis nesugrius, tavęs iš darbo neatleis ir apskritai tikrai nebūsi prastesnis darbuotojas jei vis tik tą mail’ą perskaitysi šiek tiek vėliau ar net – o siaube – rytoj:))) Telefonas dažnai tampa ir vienu iš pagrindinių streso sukėlėjų, siūlome pasidomėti tuo kiek plačiau.
Taip kad – pasiskaičiuojam kiek gi laiko leidžiam telefone, ką mes jame veikiam ir griebiam jautį už ragų! O čia rasi daugiau įdomių faktų apie mūsų mažuosius draugus – telefonus.