Arbata. Toks paprastas ir toks sudėtingas gėrimas vienu metu. Vieniems tai tiesiog karštas vanduo su spalva, kitiems šventas ritualas. Arbata yra antras pagal populiarumą gėrimas pasaulyje populiarumu nusileidžiantis tik vandeniui ir nors kogero kiekvienas esame jos ragavę pasirodo dar daug ko apie arbatą nežinome. Na bent jau aš tikrai nežinojau, tikiuosi, kad ir Jūs perskaitysite čia šį tą naujo.
Kas yra arbata?
Jei jau visiškai primityviai tai arbata yra augalas, visžalis krūmas kilęs iš Azijos, o šiais laikais auginamas daugelyje tropinių ir subtropinių kraštų. Būtent iš šio augalo lapų ir pumpurų gaminama arbatžolių arbata. Sunku patikėti, bet visa tikroji arbata yra išgaunama iš vieno ir to paties augalo, nesvarbu ar tai žalioji arbata, baltoji ar juodoji arbata, visos jos yra tas pats augalas. (Sakydamos tikroji arbata turime galvoje arbatžolių arbatą, nes na mūsų aplinkoje įprasta arbata vadinti bene visus karštus gėrimus kurie nėra kava ar kakava.) Skirtingos arbatos rūšys išgaunamos naudojant lapus nuskintus skirtingu metu, tarkim jauni lapeliai ir pumpurėliai naudojami norint pagaminti žaliąją arbatą, o štai labiau subrendę, didesni lapai – juodąjai ar oolong arbatai. Baltoji arbata gaminama naudojant pumpurus. Sunku patikėti, kad visa ta begalė skirtingų arbatų kurias rasite prekyboje kyla iš vieno ir to paties augalo, bet tai tiesa, arbata tarsi vynas yra klimato, dirvožemio, auginimo metodo, skirtingos oksidacijos ir apdirbimo rezultatas, skirtingi skoniai ir poskoniai yra gamintojų meno kūrinys.
Ar arbatą gerti sveika?
Vienareikšmiškai taip! Arbata šimtmečius naudojama kaip vaistas šalyse, kuriose ji atsirado pirmiausiai, o šiuolaikinis mokslas taip pat jau ne vienerius metus sėkmingai tiria arbatą ir jos poveikį mums atrasdamas, kad išties, arbata turi labai daug naudingų savybių. Ne vienas su žmonėmis atliktas tyrimas parodė, kad daugybė arbatos rūšių gali jums padėti sustiprinti savo imuninę sistemą, gali padėti organizmui kovoti su uždegiminiais procesais ar net padėti išvengti širdies ligų ir vėžio. Arbata savyje turi daug antioksidantų, kurie itin mums naudingi kovojant su laisvųjų radikalų daroma žala, bene daugiausiai jų rasite baltoje arbatoje. Žalioji arbata itin turtinga flavonoidais, kurie gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio kiekį organizme, taip pas sumažinti kraujo spaudimą, padėti kovoti su uždegimais ir turi dar daug naudingų savybių. O štai pavyzdžiui Oolong arbata turtinga l-theanino, tokios amino rūgšties, kuri žinoma kaip padedanti kovoti su nerimu. Yra tyrimų, kurie leidžia manyti, kad tokios arbatos gėrimas gali padėti išvengti netgi Alzheimerio ar Parkinsono ligų. Žinoma dauguma arbatų savyje turi kofeino, tad turėkite tai mintyje jeigu esate jam jautrus arba žinote, kad Jums jis kenksmingas. Tokiu atveju galite rinktis žolelių arbatą.
Žolelių arbata
Žolelių arbata, tai arbata, kurioje arba nėra arba yra nedaug pačių arbatžolių, dažniausiai tai vaistažolių mišiniai su įvairiais prieskoniais, skoniais, vaisiais ir pan. Vienos poluliariausių tokių arbatų kogero būtų ramunėlių arbata, kinrožių, mėtų, melisų, rooibos arbatos. Lietuviai taip pat nuo seno naudojo vaistažoles arbatoms gaminti ir naudojo jas gydymui. Tikriausiai ne vienam mūsų vaikystėje yra tekę sergant gerti liepžiedžių ar medetkų arbatos. Mums mažiau pažįstama bet pasaulyje itin populiari raudonoji arbata arba rooibos tai puiki alternatyva tiems, kurie vengia kofeino mat jo neturi, bet kaip ir tikroji arbata yra turtinga antioksidantais. Apskirtai šiuolaikinės žolelių arbatos tai tarsi chemijos laboratorija indelyje, nes derina įvairius skonius ir naudingas medžiagas, netik žoleles ir vaisius, bet ir augalų aliejus ar grybus paversdama šį gėrimą tikru supermaistu.
Kaip išsirinkti arbatą?
Atsistojus paprastos maisto parduotuvės arbatos skyriuje jau ima šiek tiek svaigti galva, o ką jau ir bekalbėti apie specializuotų arbatos parduotuvių asortimentą ar interneto siūlomas galimybes. Tad kaip išsirinkti? Žiūrėkime į viską kiek paprasčiau, visų pirma šis gėrimas jums turi patikti, o norint prisijaukinti tikrus skonius ir išskirtinius mišinius vertėtų link jų keliauti palengva. Jeigu arbatą norite gerti tiesiog kai jums šalta arba norisi kažko prie sausainių, kogero neinvestuosite į prabangią, organišką arabatą, kurioje reikės ieškoti subtilių kalkakmenio aromatų. Bet jeigu arbata jums yra ritualas ir neįsivaizduojate kaip rasti ramybę be puodelio arbatos tuomet kviečiame domėtis plačiau ir ragauti daugiau. Tik ragaudami ir lygindami skirtingus skonius tarpusavyje, skaitydami aprašymus ir gamindami taip kaip nurodyta instrukcijose atrasite tai dėl ko eina iš proto tiek daug žmonių visame pasaulyje. Svarbu netik atkreipti dėmesį į arbatos sudėtį (ar tik ten nepridėta dirbtinių skonių?), bet ir į kilmę (skirtingame klimate auganti arbata turi skirtingas savybes).
Kaip gerti arbatą?
Visų pirma, ruoškite ją taip kaip nurodo gamintojas, vandens temperatūra turi didelę reikšmę, taip pat ir pritraukimui skirtas laikas. Na o visa kita jau nėra taip griežtai reglamentuota: susiraskite puodelį, kuris būtų malonus rankai ir akiai, galite gerti su pienu, su medumi, su cukrumi arba visai be nieko. Galite pasidaryti arbatos gėrimo ritualą, o galite tiesiog gurkšnoti skaitydama knygą. Mes tikime, kad dalykai mums teikia daugiausiai naudos kai teikia daugiausiai malonumo, tad jeigu bandyti pasidaryti arbatos ritualą pagal Japonų ar Kinų tradicijas Jums sukelia daugiau streso nei malonumo, tuomet velniop tuos ritualus, tiesiog gerkite arbatą.
Parašykite komentarą